Prawdopodobne spadki cen energii elektrycznej w Polsce – „Świńska górka”

Wrzesień 16, 2014

Wydarzenia

Coraz częściej mówi się o spadkach cen energii elektrycznej w Polsce w niedalekiej przyszłości. W mediach w ostatnim czasie wypowiedział się na ten temat prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. Dzięki obniżce cen ogrzewanie domu pompą ciepła i eksploatacja klimatyzacji stanie się jeszcze tańsza. Przeczytaj kiedy spodziewane są obniżki.

W mediach ostatnio od ekspertów częściej można usłyszeć o przewidywanych prognozach obniżki cen energii elektrycznej, która niebawem ma nastąpić na polskim rynku.

 

Obniżka cen energii elektrycznej.

Ceny mają spaść, ponieważ na najbliższe kilka lat zaplanowano i realizuje się już wiele inwestycji w obszarze energetyki. Nowe inwestycje mają przynieść wzrost produkowanej energii na poziomie 5000 MW. W związku z nadprodukcją energii ceny zaczną spadać, ponieważ dystrybutorzy będą musieli walczyć o jak największy jej preocent sprzedaży.

 

Konsekwencje – “Świńska górka”.

To co najwazniejsze i najlepsze dla konsumenta, czyli niższa cena nie wpłynie pozytywnie na gospodarkę Polski. Spadające ceny i radość klienta pociągną za sobą destabilizację i wstrzymanie inwestycji w sektorze energetyki, spowodowanej właśnie za dużą mocą prądową kraju. Co za tym idzie gorsze spojrzenie firm z zagranicznym kapitałem na miejsce inwestycji przez nestabilność na przedziale wieloletnim cen energii, które mają ogromny wpływ na wiele sektorów gospodarki w kraju.

 

Kryzys rynku mocy.

Według profesora Mielczarskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie środków zapobiegawczych kryzysowi mocy na wzór Brytyjczyków, które obowiązywałyby od 2021 i stabilozowały ceny energii elektrycznej na stałym poziomie. Takie rozwiązanie jest lepsze ze względu na całość gospodarki kraju i spojrzenie ogólne.

 

Ceny obsługi klimatyzacji, pomp ciepła w dół.

Jeżeli spekulacje się potwerdzą to obsługa urządzeń wykorzystujących energię elektryczną stanie się jeszcze tańsza. Co przełoży się na jeszcze większe różnice w eksploatacji pomiędzy pompami ciepła, a innymi alternatywnymi źródłami ogrzewania. Także używanie klimatyzacji stanie sie jeszcze tańsze, co powinno pozytywnie wpłynąć na ten rodzaj rynku.

Pełną treść wypowiedzi profesora Władysława Mielczarskiego na Economic Forum można zobaczyć tutaj.