Prawdopodobne spadki cen energii elektrycznej w Polsce – „Świńska górka” - SOLTHERM

Prawdopodobne spadki cen energii elektrycznej w Polsce – „Świńska górka”

16 września, 2014

Wydarzenia

Coraz częściej mówi się o spadkach cen energii elektrycznej w Polsce w niedalekiej przyszłości. W mediach w ostatnim czasie wypowiedział się na ten temat prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. Dzięki obniżce cen ogrzewanie domu pompą ciepła i eksploatacja klimatyzacji stanie się jeszcze tańsza. Przeczytaj kiedy spodziewane są obniżki.

W mediach ostatnio od ekspertów częściej można usłyszeć o przewidywanych prognozach obniżki cen energii elektrycznej, która niebawem ma nastąpić na polskim rynku.

Obniżka cen energii elektrycznej.

Ceny mają spaść, ponieważ na najbliższe kilka lat zaplanowano i realizuje się już wiele inwestycji w obszarze energetyki. Nowe inwestycje mają przynieść wzrost produkowanej energii na poziomie 5000 MW. W związku z nadprodukcją energii ceny zaczną spadać, ponieważ dystrybutorzy będą musieli walczyć o jak największy jej preocent sprzedaży.

Konsekwencje – „Świńska górka”

To co najwazniejsze i najlepsze dla konsumenta, czyli niższa cena nie wpłynie pozytywnie na gospodarkę Polski. Spadające ceny i radość klienta pociągną za sobą destabilizację i wstrzymanie inwestycji w sektorze energetyki, spowodowanej właśnie za dużą mocą prądową kraju. Co za tym idzie gorsze spojrzenie firm z zagranicznym kapitałem na miejsce inwestycji przez nestabilność na przedziale wieloletnim cen energii, które mają ogromny wpływ na wiele sektorów gospodarki w kraju.

Kryzys rynku mocy

Według profesora Mielczarskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie środków zapobiegawczych kryzysowi mocy na wzór Brytyjczyków, które obowiązywałyby od 2021 i stabilozowały ceny energii elektrycznej na stałym poziomie. Takie rozwiązanie jest lepsze ze względu na całość gospodarki kraju i spojrzenie ogólne.

Ceny obsługi klimatyzacji, pomp ciepła w dół

Jeżeli spekulacje się potwierdzą to obsługa urządzeń wykorzystujących energię elektryczną stanie się jeszcze tańsza. Co przełoży się na jeszcze większe różnice w eksploatacji pomiędzy pompami ciepła, a innymi alternatywnymi źródłami ogrzewania. Także używanie klimatyzacji stanie się jeszcze tańsze, co powinno pozytywnie wpłynąć na ten rodzaj rynku.