Najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji (FAQ) - SOLTHERM

Najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji (FAQ)

25 marca, 2020

Wiedza

Oto najczęściej pojawiające się pytania dotyczące klimatyzacji. Rozwiewamy wątpliwości, które pojawiają się u osób planujących zainwestować w odpowiednie systemy chłodzące.


Czy można schłodzić parę pomieszczeń jednym urządzeniem?

Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 23oC), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W Związku z tym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.

Istnieje możliwość schłodzenia paru pomieszczeń za pomocą klimatyzacji kanałowej. Do wad takiej klimatyzacji można zaliczyć brak możliwości indywidualnej regulacji temperatury lecz można to rozwiązać regulacją natężenia przepływu powietrza do każdego z pomieszczeń. Natomiast do zalet można zaliczyć cichą pracę oraz ukrytą instalacje, która umieszczona jest np. na izolowanym strychu, wewnątrz ściany lub w przestrzeni sufitowej.


Czy jeśli kupię mocniejszą klimatyzację, to będzie lepiej działać i lepiej schładzać?

Przy zakupie klimatyzacji należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia które będzie schładzać. Moc chłodnicza nie powinna być zbyt mała, ponieważ wtedy urządzenie może nie być w stanie schłodzić pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Natomiast zakup jednostki o zbyt dużej mocy w porównaniu do jednostki o dobrze dobranej mocy nie będzie wpływało na jakość chłodzenia, a przełoży się na większą cenę zakupu urządzenia oraz na zmniejszenie trwałości sprężarki przez częste wyłączanie urządzenia.


Czy można ogrzać pomieszczenie klimatyzacją?

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne posiadają możliwość przełączenia ich działania z funkcji chłodzenia na funkcje grzania. Najczęściej ogrzewanie klimatyzatorem stosowane jest w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna/późna jesień, gdzie temperatura nie jest na tyle niska aby opłacało się uruchamiać głównego źródła ogrzewania.

Co raz częściej spotyka się obiekty, które ogrzewane są wyłącznie klimatyzacją (pompa ciepła typu powietrze-powietrze) – w naszej firmie realizujemy takie inwestycje.


Jak ciche są agregaty, czy nie będą przeszkadzały sąsiadom?

Agregaty urządzeń klimatyzacyjnych montowanych na zewnątrz generują hałas na poziomie ok. 47dB(A) i wartość ta różni się w zależności od mocy urządzenia. Taki poziom hałasu można porównać do pracy standardowej lodówki, która generuje hałas na poziomie ok. 40 dB(A). Przy prawidłowo wykonanej instalacji uciążliwość generowanego hałasu jest raczej znikoma.


Jak działa moduł Wi-Fi w klimatyzacji?

Moduł Wi-Fi pozwala na sterowanie oraz monitorowanie pracy urządzenia niezależnie gdzie jesteś za pomocą smartphona lub tableta. Przykładowe funkcje którymi możemy sterować:


– włączanie/wyłączanie urządzenia

– zmiana temperatury

– zmiana prędkości strumienia powietrza


Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną?

Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu gdzie nic nie będzie zakłócać strumieniowi obiegu powietrza np. meble, zasłony okienne oraz tam gdzie strumień chłodnego powietrza nie będzie skierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.


Jaki jest okres gwarancji na urządzenia i montaż?

Okres gwarancji urządzeń zależy od producenta np. Mitsubishi (60 miesięcy), Daikin (36 miesięcy).


Jak często przeprowadzane powinny być przeglądy i na czym one polegają?

Przegląd urządzenia powinien być przeprowadzony minimum raz w roku i jest on warunkiem utrzymania gwarancji. Polega on na:

– odgrzybieniu instalacji

– czyszczeniu skraplacza/parownika

– kontroli szczelności

– kontroli pracy sprężarki

– kontroli instalacji elektrycznej.

– sprawdzeniu instalacji odpływu skroplin

– kontroli temperatury nawiewu w trybie chłodzenia


Jak często psują się urządzenia?

Klimatyzatory jak każde urządzenie elektroniczne mają swoją żywotność. Są to urządzenia, które przy prawidłowym użytkowaniu oraz regularnych przeglądach powinny posłużyć nam przez wiele lat.


Jak często wymienia się gaz w układzie (czynnik chłodniczy)?

Ideą każdego układu chłodniczego jest jego czystość i szczelność. Zarówno instalatorzy jak i użytkownicy (operatorzy) są zobligowani do montażu i utrzymywania szczelnych instalacji. Przy prawidło zamontowanym i prawidłowo działającym urządzeniu, czynnika chłodniczego się nie wymienia.


Czym się różni czynnik R410a od R32 i czy ten ostatni jest gazem łatwopalnym?

Od 2025 roku zgodnie z regulacjami wprowadzonymi przez UE obowiązywać będzie zakaz używania czynników chłodniczych o GWP(Global Warming Potential) większych lub równych 750 w urządzeniach, które zawierają do 3kg czynnika. Dobrze znany i powszechnie używany czynnik R410A znajdzie się na liście zakazanej. W jego zastępstwie możemy użyć czynnika R32, który zdecydowanie lepiej wpływa na środowisko. W stosunku do R410A,R-32 posiada ~4-krotnieniższy współczynnik GWP. Czynnik R32 sklasyfikowany jest jako nietoksyczny, ale „umiarkowanie łatwopalny”.


Na jakiej wysokości ma być powieszona jednostka wewnętrzna?

Naścienna jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w odległości co najmniej 1,8m od podłogi, pamiętając o wymaganiach dotyczących odległości od ścian i sufitów (należy pozostawić przestrzeń min 10-15 cm, aby urządzenie było w stanie górną częścią zasysać powietrze).


Skąd się bierze taka różnica cenowa między urządzeniami różnych producentów?

Na rynku urządzeń klimatyzacyjnych znajdują się znani japońscy, koreańscy producenci np. LG, Mitsubishi oraz mniej znani chińscy producenci jak Gree, AUX. Renomowani japońscy producenci urządzeń klimatyzacyjnych są liderami w rozwiązaniach klimatyzacyjnych na rynku oraz zapewniają o najwyższej jakości swoich produktów. Urządzenia niektórych producentów chińskich, nie odbiegają w dużym stopniu jakościowo od znanych producentów (przy podtawowych jednostkach), ale nie posiadają oni wieloletniej historii na rynku europejskim, są też mniej znani. Dlatego ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane.


Czy jest duża różnica między filtrami zastosowanymi w jednostkach podstawowych a tych z klasy premium?

U niektórych producentów w jednostkach premium stosowane są filtry lepszej jakości unieszkodliwiające więcej bakterii, alergenów oraz usuwające z powietrza cząsteczki pyłu PM 2,5 µm. W ofercie premium znajdą się również urządzenia z funkcją automatycznego oczyszczania, który maksymalizuje efektywność i komfort.


Czy klimatyzacje wentylują pomieszczenia?

Większość klimatyzacji nie posiada funkcji wentylacji, ale w ofercie znanych producentów można znaleźć innowacyjne urządzenia klimatyzacyjne zintegrowane z wentylacją jak np. ścienne jednostki DAIKIN URURU- SARARA, czy też jednostki kanałowe wielu producentów dopuszczają podłączenie dodatkowego kanału wentylacyjnego z doprowadzeniem świeżego powietrza.


Jak daleko można postawić agregat od jednostki wewnętrznej?

Maksymalna odległość jednostki zewnętrznej od wewnętrznej podawana jest przez producentów urządzeń i jest bardzo zróżnicowana. Odległość ta jest zależna od rodzaju systemu klimatyzacyjnego oraz mocy urządzeń. Wartość najczęściej podawana to 15-20m. Przy dłuższej instalacji jest możliwość montażu, ale z dopełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym (według zaleceń producenta).

Jakie duże jest zużycie prądu?

Zużycie prądu zależy od wydajności z jaką pracuje urządzenie oraz od jego klasy efektywności wyrażanej współczynnikiem SEER w trybie chłodzenia i SCOP w trybie grzania.

Przeciętny klimatyzator ~2,5 kW wydajności chłodniczej zużywa przy maksymalnym obciążeniu ~800-900W, czyli zaokrąglijmy to do 1kW. Takie zużycie będzie tylko przez pierwsze ~15-20 minut od uruchomienia (zakładamy, że klimatyzator jest prawidłowo dobrany) do uzyskania zadanej temperatury. Następnie większość urządzeń, w związku z tym, że ma płynną regulację wydajności (urządzenia inwerterowe) używają znacząco mniej energii do utrzymywanie pożądanej temperatury. Przy tej wielkości urządzenia można przyjąć, że w upalny dzień utrzymywanie temperatury będzie zużywać średnio 500W. Tak więc, zakładając, że będziemy korzystać z klimatyzatora przez około 8-10h, to zużyjemy około 5 kWh. Przy cenach na poziomie ~0,65 zł/kWh, daje nam to około 3,25 zł dziennie. Licząc że trafi się jakiś ekstremalny miesiąc ze wszystkimi upalnymi dniami: 3,25 zł x 30 = ~100 zł miesięcznie.