Najczęściej zadawane pytania dotyczące rekuperacji (FAQ) - SOLTHERM

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rekuperacji (FAQ)

26 marca, 2020

Wiedza

Dziś prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rekuperacji. Odpowiadamy na wszystkie z nich.


Gdzie umieszczane są przewody rekuperacji?

Dzięki małym średnicą zewnętrznym (50-75mm) przewody z PE przy odpowiednim montażu mogą zostać umieszczone np. w:

– przestrzeni posadzkowej (w warstwie styropianu podkładowego)

– przestrzeni między sufitowej (w suficie podwieszanym – najbezpieczniej jest przewidzieć ~10 cm na instalację wraz z puszkami anemostatowymi)

– w wyjątkowych sytuacjach w bruździe ściennej.


Czy rekuperacją da się ogrzać dom?

W praktyce nie stosuję się takich rozwiązań, a to ze względu na ograniczenia związane z mocą grzałek zastosowanych w rekuperatorze. Strumień ciepła dostarczany z systemu wentylacji, nie jest wystarczający do zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego. Głównym celem systemu rekuperacji w domach budowanych obecnie jest wymiana, filtracja oraz odzysk ciepła z powietrza.

Przy domach niskoenergetycznych, pasywnych oraz +energetycznych czyli bardzo dobrze zaizolowanych można rozważać rozwiązania z rekuperacją, która będzie jednocześnie źródłem ogrzewania.


Czy rekuperacją da się chłodzić dom?

Podobnie jak w przypadku pytania dotyczące ogrzewania rekuperacją, jest to powiązane w dużym stopniu z klasą energetyczną wybudowanego domu. Im lepiej zaizolowany dom, tym bardziej można rozważać tego typu rozwiązanie. Jeżeli myśleć o takim rozwiązaniu, to należy jednocześnie przewidzieć dobre zaizolowanie kanałów wentylacyjnych w celu uniknięcia wykraplania się wilgoci z powietrza (przekroczenie punktu rosy) – wiąże się to z większymi kosztami wykonania instalacji m.in. z tego względu. Należy rozważyć wszystkie koszty i porównać ze standardowymi sposobami zapewnienia komfortu – jak choćby montaż podstawowych jednostek klimatyzacyjnych.


Czy przewody rekuperacji się czyści?

Przewodów PE nie trzeba czyścić. Wewnętrzna warstwa przewodu wentylacyjnego PE posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne.

Filtry wymieniane w rekuperatorze powodują, że kanały nawiewne są względnie czyste, natomiast wywiewne posiadają z czasem ślady użytkowania, ale z nich powietrze nie dostaje się do pomieszczeń.

Jaka wysokość jest potrzebna do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru?


Do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru potrzeba minimum 60mm wysokości co odpowiada wysokości montowanej skrzynki rozdzielczej w warstwie posadzki (przy założeniu, że korzystamy z rur PE o grubości 50mm, a nie standardowych 75mm – przekłada się to na większą ilość rur fi 50 aby uzyskać odpowiednie wydatki, czego następstwem jest też większa powierzchnia zajmowana przez rury).


Czy można rekuperator umieścić na poddaszu?

Rekuperator może zostać umieszczony na poddaszu. Warunkiem takiego montażu jest dobrze zaizolowane poddasze. Brak izolacji wiązać się będzie z dużymi stratami ciepła, co będzie sprzeczne z funkcją systemu rekuperacji gdzie chcemy jak najwięcej ciepła odzyskać z powietrza wywiewanego.


Czy rekuperator/nawiewy/wywiewy generują hałas?

Przy dobrze zaprojektowanej rekuperacji przepływy są niewielkie, co powoduje, że problem hałasu praktycznie nie występuje podczas pracy takich systemów.

Głównym źródłem generowanego hałasu mogą być czynniki mechaniczne związane z pracą wentylatora oraz czynniki aerodynamiczne wywołane przez przepływające przewodami wentylacyjnymi powietrze. Dobrze dobrane przekroje oraz przewody PE, które posiadają zamknięte pustki powietrzne, w dużym zakresie tłumią hałas.


Czy z anemostatów wieje?

Anemostaty to element służący do nawiewu oraz wywiewu powietrza z pomieszczenia. Przy odpowiednim doborze przekrojów kanałów wentylacyjnych oraz przy prawidłowym rozmieszczeniu anemostatów, powietrze wywiewane jest nieodczuwalne oraz nie wpływa na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu.