Czyszczenie klimatyzacji w domu – o co należy zadbać?

Czyszczenie klimatyzacji w domu – o co należy zadbać?

9 lutego, 2023

Wiedza

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami niemal bezobsługowymi. Sterowanie nimi jest tak samo proste jak obsługa telewizora. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialne głównie za chłodzenie pomieszczeń urządzenia nie wymagają ludzkiej interwencji. Aby klimatyzacja działała sprawnie i wydajnie, musi być systematycznie czyszczona oraz serwisowana. O co konkretnie należy zadbać? Co konkretnie należy wyczyścić i jak często to robić?

Na wstępie należy wyjaśnić, po co w ogóle czyścić klimatyzację w domu. Chłodzenie powietrza za pomocą tego rodzaju urządzenia jest powiązane z powstawaniem wilgoci. Ta z kolei stanowi doskonałe warunki do rozwoju niekoniecznie przyjaznych dla zdrowia mikroorganizmów. Nawet najlepsze klimatyzatory, wyposażone w najwyższej jakości filtry, nie są w stanie samoczynnie obronić się np. przed bakteriami i grzybami. Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie. W przeciwnym razie wydostające się z klimatyzatora powietrze będzie złej jakości. Na dodatek gromadzące się wewnątrz zanieczyszczenia doprowadzają do spadku wydajności urządzenia i zwiększenia poboru prądu. Cykliczny serwis jest więc zatem wskazany nawet ze względów czysto ekonomicznych.

Jak często należy czyścić klimatyzację?

Serwis sprawnej klimatyzacji domowej polegający na wyczyszczeniu wymieników należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Najlepiej zrobić to przed sezonem na chłodzenie, czyli wiosną, a następnie jesienią. Nieco inaczej sprawa ma się z filtrami. Te powinny być czyszczone co około trzy miesiące, szczególnie jeśli klimatyzacja działa często i np. odpowiada nie tylko za obniżanie temperatury powietrza, ale zimą służy jako dodatkowe źródło ciepła. Co istotne – obecnie filtry są elementami wielorazowego użytku. Nie trzeba więc kupować nowych, a wystarczy dokładnie wyczyścić te już posiadane – większość filtrów klimatyzacyjnych dopuszcza płukanie wodą.

Sprawdź: Jak używać klimatyzacji w domu? Jakich błędów unikać?

Czyszczenie filtrów

Czyszczenie filtrów to jeden z najważniejszych etapów czyszczenia klimatyzacji. Można bez problemu wykonać tę czynność samodzielnie. Filtry wyjmuje się z urządzenia po wcześniejszym otwarciu panelu czołowego. Elementy wystarczy odkurzyć i przepłukać pod bieżącą wodą. Silniejsze zabrudzenia można usunąć delikatnymi środkami czyszczącymi o neutralnym odczynie. Nie wolno stosować mocniejszych preparatów, gdyż później opary tych substancji mogą być wdychane wraz z powietrzem wydostającym się z klimatyzatora.

W niektórych modelach urządzeń filtry są jednorazowe. W takim przypadku nie wolno ich czyścić, tylko wymienić na zupełnie nowe.

Zdecydowana większość nowocześniejszych klimatyzatorów posiada specjalne czujniki, które w odpowiednim momencie poinformują użytkownika o tym, że filtr wymaga wyczyszczenia bądź wymiany.

Czyszczenie skraplacza

Skraplacz to inaczej jednostka zewnętrzna, montowana poza budynkiem. To element wyjątkowo narażony na zanieczyszczenia (kurz, pyłki roślinne itp.), które osadzają się na lamelach i w ten sposób hamują przepływ powietrza. To z kolei doprowadza do znacznego obniżenia wydajności całego systemy chłodzącego. Objawem, który powinien nas skłonić do natychmiastowego serwisu tego elementu będzie nie tylko widoczny gołym okiem brud na skraplaczu, ale także głośniejsza praca urządzenia.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy użyć dedykowanych do tego preparatów na bazie zasad lub kwasów. Prace konserwacyjne należy wykonywać w rękawicach ochronnych i okularach – warto te czynności przekazać doświadczonym firmom.

Czyszczenie parownika

Parownik stanowi element wewnętrzny klimatyzacji. W teorii jest mniej narażony na zabrudzenia niż skraplacz. W praktyce ta część układu również może mocno się zabrudzić, co z kolei przełoży się ograniczoną wymianę ciepła i wzrost ciśnienia. Efektem jest oczywiście mniejsza wydajność klimatyzacji. Parownik czyści się (a w zasadzie dezynfekuje) od góry wymiennika, stopniowo spłukując go aż po sam dół. Używa się do tego dedykowanych środków chemicznych, o łagodnym działaniu, niwelujących drobnoustroje niekorzystne dla naszego zdrowia. Preparat w trakcie czyszczenia spływa z góry wymiennika poprzez lamele, docierając do tacy skroplin, następne przepływając poprzez rurkę odprowadzającą skropliny. W ten sposób dezynfekcji poddaje się cały odpływ.

Odgrzybianie klimatyzacji

Kolejnym etapem czyszczenia klimatyzacji jest jej odgrzybienie. Tego rodzaju prace serwisowe są niezwykle ważne, gdyż zagrzybiały system chłodzący jest wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia. Odgrzybianie przeprowadza się na trzy sposoby. Pierwszy polega na spryskaniu specjalnym środkiem w postaci pianki. Preparat rozprowadza się po urządzeniu, zgodnie z zamieszczona na opakowaniu instrukcją, za pomocą wąskiego wężyka. Trzeba mieć jedna świadomość, że pianka nie jest najskuteczniejszą metodą odgrzybienia. Zdecydowanie lepiej sprawdza się ozonowanie lub metoda oparta na wykorzystaniu płynu dezynfekującego przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. W takich warunkach środek zmienia się w parę docierającą do praktycznie każdego zakamarka klimatyzacji i usuwającą z niej wszelkie zarazki.

Odgrzybienie klimatyzacji najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się serwisowaniem tego rodzaju układów. Jeśli prace te chce się przeprowadzić samemu, należy zwrócić uwagę na to, czy zakupiony do dezynfekcji środek posiada odpowiedni atest PZH.

Co jeszcze należy sprawdzić?

Cykliczny przegląd klimatyzacji powinien także objąć weryfikację stanu elementów elektrycznych oraz szczelności układu chłodniczego. Tego typu prace większość osób nie jest w stanie wykonać samodzielnie i najlepiej w tym celu zgłosić się po pomoc do specjalistów.

Warto zadbać również o wygląd samej pokrywy jednostki wewnętrznej. Systematycznie należy ścierać z niej kurz. Zawsze ogranicza się w ten sposób ilość zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do środka urządzenia.

Czyszczenie klimatyzacji w domu – czy warto to robić samodzielnie?

Cykliczne, podstawowe czyszczenie klimatyzacji co kilka tygodni użytkowania systemu, można przeprowadzić samodzielnie. Nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jednak kompleksowy serwis, jaki należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku, warto zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się tego typu pracami na co dzień. Da to nam pewność, że sprzęt jest gotowy do bezawaryjnego działania w kolejnych miesiącach. Fachowy przegląd pozwala też na wczesnym etapie wykryć wszelkie usterki. Do tego specjaliści wyczyszczą wszystkie elementy układu, także te, do których my samodzielnie raczej nie mielibyśmy dostępu.

Potrzebujesz wyczyścić swoją klimatyzację domową? Zgłoś się do nas – Serwis Klimatyzacji Wrocław Soltherm.