Jak używać klimatyzacji w domu? Jakich błędów unikać?
8 września, 2022
Zamontowana w domu klimatyzacja zapewnia spory komfort (szczególnie w czasie uciążliwych upałów), jeśli jest odpowiednio użytkowana. Nieumiejętne korzystanie z jej dobrodziejstw może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz boleśnie uderzyć nas po kieszeni. Jakich błędów zatem unikać? Co robić, by klimatyzacja działała efektywnie oraz długo?
Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji w domu nie jest trudne. By zamontowany system był wydajny i służył przez lata, wystarczy pamiętać o dosłownie kilku istotnych kwestiach. Do tego potrzebna może być zmiana niektórych swoich nawyków czy przyzwyczajeń. O błędach w używaniu domowych klimatyzacji warto mówić głośno, gdyż rozwiązania tego rodzaju przestały być już w Polsce uznawane za symbol luksusu i instalowane są w coraz większej liczbie obiektów mieszkalnych (zarówno tych nowych, jak i nieco starszych).
Czyszczenie klimatyzacji
Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia niemal bezobsługowe. Zostały one skonstruowane tak, by ingerencja człowieka potrzebna do ich poprawnego działania była możliwie najmniejsza. Nie oznacza to jednak, że sprzęt tego rodzaju nie potrzebuje cyklicznego czyszczenia. Chłodzenie powietrza, za które odpowiedzialny jest przecież klimatyzator, wiąże się z gromadzeniem się w jego wnętrzu wilgoci. To z kolei stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Nie wolno też zapominać o tym, że urządzenie, jak wiele innych domowych sprzętów, zbiera kurz. Choć klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry, które mają uniemożliwić przedostawanie się do pomieszczenia np. bakterii czy zarodników grzybów, to komponenty te po pewnym czasie się zużywają i tracą swoje właściwości ochronne. Nieczyszczona klimatyzacja może być bardzo niekorzystna dla naszego zdrowia. Brak cyklicznych przeglądów skraca także jej żywotność.
W czasie przeglądów, które zaleca się wykonywać dwa razy w roku – na początku wiosny i jesieni, sprawdza się takie elementy jak filtry, parownik, sterowniki, połączenia układów, połączenia przewodów i instalacji. Samodzielne czyszczenie klimatyzatora nie jest specjalnie skomplikowane. Zwykle wystarczy ściągnąć panel czołowy i wyciągnąć filtr. Ten ostatni warto czyścić nawet co trzy miesiące. Zaleca się też przeprowadzić odgrzybienie klimatyzacji, np. za pomocą specjalnych grzybobójczych preparatów. Aby jednak system działał w pełni sprawnie, przegląd klimatyzacji najlepiej zlecić np. naszym specjalistom, którzy zapewniają kompleksowe wsparcie techniczne i sprawdzają wszystkie elementy, z jakich skonstruowana jest cała instalacja.
Używanie klimatyzacji tylko przy zamkniętych oknach
Wiele osób otwiera okna w domu w momencie, gdy włączony jest klimatyzator. To duży błąd. Przedostające się do środka budynku ciepłe powietrze wpływa negatywnie na wydajność urządzenia. Sprzęt będzie pracować na pełnych obrotach, a i tak może nie udać mu się schłodzić pomieszczenia do pożądanego przez użytkownika poziomu. Otwieranie okien przy działającej klimatyzacji jest więc nawykiem skrajnie nieekonomicznym. Chłodzenie zawsze powinno odbywać się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach.
Odpowiednia temperatura
Klimatyzacja ma za zadanie ochłodzić powietrze w danym pomieszczeniu. Nie zaleca się jednak nadmiernie korzystać z tej funkcji. Ustawienie zbyt niskiej temperatury w domu przy lejącym się żarze z nieba na zewnątrz budynku z dużą dozą prawdopodobieństwa zakończy się dla nas nieprzyjemnym przeziębieniem. Temperatura w domu powinna być niższa o około 5oC od tej, jaka panuje poza budynkiem. Oczywiście dla niektórych osób może być to niewystarczające, ze względu na indywidualne preferencje. Można oczywiście mocniej chłodzić dom, jednak temperaturę warto obniżać stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by, przy upałach przekraczających 30 oC, nie ustawiać klimatyzatora na temperaturę poniżej 20 oC, gdyż jest to wyjątkowo niekorzystne dla naszego zdrowia.
To samo tyczy się też ustawiania skrajnie niskich temperatur przy włączaniu klimatyzatora w celu szybszego ochłodzenia pomieszczenia. To nawyk irracjonalny i pozbawiony sensu. Wyjątkowo niska temperatura ustawiona na starcie nie przyspieszy procesu chłodzenia. Zdarza się zresztą, że gdy w domu zrobi się już naprawdę zimno, użytkownik ustawia temperaturę na wyższą, by się dogrzać. Rozsądniej (chociażby z ekonomicznego punktu widzenia) jest zdefiniowanie na początku działania klimatyzatora temperatury docelowej.
Zmiana opcji klimatyzatora
Aby klimatyzator mógł skutecznie ochłodzić wnętrze domu, musi przez pewien czas pracować wedle zaleconych mu parametrów. Ciągła zmiana ustawień sprawi, że sprzęt nie będzie funkcjonować efektywnie. Ponadto istnieje ryzyko zawieszenia się urządzenia, pojawienia się różnego rodzaju błędów, a w skrajnym przypadku wystąpienia poważnej awarii. Dlatego warto z umiarem pochodzić do zmieniania opcji klimatyzatora. Najlepiej wykonywać je wtedy, gdy faktycznie po jakimś czasie odczujemy, że uzyskana temperatura jest dla nas niesatysfakcjonująca.