Klimatyzacja na poddaszu – jaką wybrać? Co należy wiedzieć? - SOLTHERM

Klimatyzacja na poddaszu – jaką wybrać? Co należy wiedzieć?

20 kwietnia, 2022

Wiedza

Poddasze jest specyficzną częścią domu, która w porównaniu do innych pomieszczeń nagrzewa się zdecydowanie szybciej i dłużej utrzymuje ciepło. Często jedyną skuteczną metodą na obniżenie temperatury w najwyższych partiach jednorodzinnego obiektu mieszkalnego jest instalacja systemu klimatyzacyjnego. Co warto wiedzieć przed zakupem danego sprzętu? Jaki rodzaj klimatyzacji sprawdzi się na poddaszu najlepiej? O czym należy pamiętać?

Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego to właśnie poddasze nagrzewa się w domu najmocniej i najszybciej. Są trzy główne powody takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim odpowiadają za to okna dachowe, które przepuszczają do pomieszczenia większą ilość promieni słonecznych od klasycznych skrzydeł montowanych na niższych kondygnacjach. Ponadto skośne dachy mają tendencję do ekspresowego wręcz nagrzewania się, szczególnie jeśli są pokryte materiałami o ciemnym kolorze. Nie można też zapominać o podstawowych regułach fizyki – ciepłe powietrze unosi się i naturalnie przemieszcza do najwyższych pomieszczeń w domu. To właśnie dlatego poddasza są cieplejsze od innych pomieszczeń i z tego też względu wybór klimatyzacji dla tej części budynku wymaga precyzyjnego doboru odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego.

Klimatyzacja na poddaszu – informacje wstępne

Aby dobrze dobrać klimatyzację do poddasza, należy w pierwszej kolejności określić wielkość powierzchni, jaką ma ochłodzić sprzęt, a także to, czy mamy do czynienia z przestrzenią otwartą, czy podzieloną na kilka pomniejszych pomieszczeń. Ogólna zasada jest taka, że na każde 10 metrów kwadratowych poddasza niezbędna jest moc ~1kW, przy czym uwagę należy zwrócić na moc chłodniczą klimatyzatora, a nie zużywaną przez niego energię elektryczną. W przypadku niedużych przestrzeni otwartych, możliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu nawet przy wykorzystaniu tylko jednej jednostki ściennej typu split. Sprawa komplikuje się, gdy poddasze dzieli się na kilka pokoi, a na dodatek jest bardzo duże. Wówczas użycie tylko jednej jednostki wewnętrznej ściennej może być niewystarczające, nawet jeśli dane urządzenie wykazuje spory przepływ powietrza (dzięki temu szybciej chłodzi pomieszczenie).

Klimatyzacja typu split na poddaszu

Często stosowanym rozwiązaniem na poddaszach są ścienne klimatyzatory typu split. W tym systemie występuje jedna jednostka wewnętrzna montowana na ścianie, połączona z jednostką zewnętrzną. To opcja idealna do poddaszy otwartych, wręcz pozbawionych ścian. Dobrze dobrane pod kątem mocy urządzenie jest w stanie zapewnić w takiej przestrzeni przyjemny chłód w nawet najbardziej upalne dni.

W przypadku poddaszy podzielonych na kilka pomieszczeń, istnieje możliwość montażu większej liczby jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. Tu jednak trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie może zwyczajnie oszpecić wnętrze poddasza oraz elewację całego budynku.

Klimatyzacja typu multisplit na poddaszu

Klimatyzacja typu multisplit charakteryzuje się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są co najmniej dwie jednostki wewnętrzne. To system droższy od opisanego wcześniej rozwiązania split, jednak daje możliwość niezależnego chłodzenia większej liczby pomieszczeń. Multisplit wygląda też dużo estetyczniej od zamontowanych kilku jednostek typu split. Tego rodzaju klimatyzacja zalecana jest przede wszystkim klientom posiadającym naprawdę duże poddasza, podzielone na co najmniej kilka pomieszczeń.

Pozostałe rozwiązania

Dla osób chcących możliwie najmocniej zamaskować urządzenia klimatyzacyjne na poddaszu, można polecić rozwiązania kanałowe. Jest to system pozwalający obniżyć temperaturę w każdym pomieszczeniu, do którego doprowadzimy kanały wentylacyjne. Jest wyjątkowo wygodny w użyciu poprzez obsługę panelu w jednostce centralnej i niemal nie wpływa na design pomieszczeń czy zewnętrznej elewacji budynku. Jest to rozwiązanie porównywalne cenowo do rozwiązań MULTI-SPLIT i paradoksalnie upraszcza wiele kwestii z rozprowadzeniem instalacji (jeżeli istnieje możliwość montażu na poddaszu, tam właśnie poprowadzone zostanie większość instalacji, bez potrzeby większej ingerencji w już zamieszkałe i urządzone mieszkanie).

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddaszu postawić klimatyzatory przenośne. To zwykle najtańszy sprzęt chłodzący, a ich użycie nie wymaga żadnego montażu poza kłopotliwym odprowadzeniem ciepła rurą na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia nie sprawdzą się w każdym domu. Jeśli powierzchnia jest spora i wyjątkowo mocno podatna na nagrzewanie się, wówczas taki klimatyzator może okazać się niewystarczający.

Jeśli potrzebują Państwo kompleksowej pomocy z zakresu wyboru i montażu klimatyzacji, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – Soltherm Klimatyzacja Wrocław