Klimatyzacja kasetonowa – czym jest? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi? - SOLTHERM

Klimatyzacja kasetonowa – czym jest? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

9 grudnia, 2022

Wiedza

Klimatyzatory ścienne, choć mają nowoczesną i często atrakcyjną wizualnie formę, przez wiele osób wciąż są uważane za urządzenia szpecące wnętrze. Jeszcze niedawno trudno było zapewnić sobie odpowiednie chłodzenie wnętrza w upalne dni i uniknąć montażu dedykowanego do tego osprzętowania. Teraz jednak można to ze sobą pogodzić. Rozwiązaniem jest bowiem tzw. klimatyzacja kasetonowa. Działa ona tak samo wydajnie i skutecznie, jak bardziej tradycyjne rozwiązania, a jednocześnie jest dobrze zamaskowana i odpowiednio zainstalowana w ogóle nie rzuca się w oczy. Nie wszędzie jednak klimatyzatory kasetonowe można założyć. Oprócz tego montaż takiego systemu może w niektórych przypadkach okazać się bardzo kosztowny.

W gruncie rzeczy klimatyzacja kasetonowa pełni taką samą funkcję jak klimatyzacja naścienna. Jej zadanie polega na chłodzeniu powietrza w pomieszczeniu w upalne dni, a nowoczesne modele urządzeń dodatkowo oferują dogrzewanie wnętrz oraz oczyszczenie powietrza (za sprawą zamontowanych filtrów). Odpowiednio dobrany sprzęt będzie też wydajny oraz energooszczędny. Wszystko to można uzyskać, dodatkowo ukrywając klimatyzator w taki sposób, że nie będzie ona w żaden sposób widoczny na ścianie wewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzacja kasetonowa – ogólna charakterystyka

Klimatyzacja kasetonowa, jak może wskazywać jej nazywa, schowana jest w suficie pomieszczenia. Tak jak przy zwykłych klimatyzatorach ściennych, system składa się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) oraz wewnętrznej. Ta druga ma specjalną konstrukcję. Umieszcza się ją w przestrzeni między sufitowej (sufit kasetonowy) i od strony pomieszczenia tworzy z nim niemalże jedną płaszczyznę. Dzięki temu całość wygląda schludnie, estetycznie oraz nowocześnie. Klimatyzacja kasetonowa może być połączona z najprostszymi jednostkami split, Multi-split, jak też VRV lub VRF.

Gdzie można zamontować klimatyzację kasetonową?

Klimatyzatory kasetonowe mogą być założone w każdym budynku i pomieszczeniu, które posiada sufit kasetonowy. Przede wszystkim łatwiej jest instalować tego rodzaju rozwiązanie w dopiero wznoszonych obiektach. Proces montażu w takim przypadku pozwala lepiej rozplanować przebieg i rozmieszczenie poszczególnych elementów całej konstrukcji odpowiedzialnej za schładzanie powietrza. Natomiast sufit kasetonowy umożliwia montaż tej instalacji właściwie na każdym etapie eksploatacji pomieszczenia, nawet w tych już urządzonych i eksploatowanych.

Trzeba też wiedzieć, że takie urządzenia nie mogą być instalowane gdziekolwiek. Niezbędne jest wykonanie tzw. sufitu podwieszanego. Oprócz tego przestrzeń między sufitowa powinna mieć odpowiednią wysokość (z reguły ~50cm i więcej). Z tego względu klimatyzacja kasetonowa jest zwykle montowana w pomieszczeniach biurowych.

Najważniejsze zalety klimatyzacji kasetonowej

  • rozwiązanie estetyczne, nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrza;
  • zajmuje mało miejsca i nie zajmuje powierzchni ściany;
  • równie wydajna i skuteczna co tradycyjna klimatyzacja naścienna;
  • zapewnia wielostronny nadmuch powietrza

Wady klimatyzacji kasetonowej

  • wymagana odpowiednia wysokość pomieszczenia;
  • konieczność skonstruowania podwieszanego sufitu.

Montaż klimatyzacji kasetonowej – ile kosztuje?

Z reguły montaż klimatyzacji kasetonowej jest droższy niż instalacja klasycznej naściennej klimatyzacji typu split lub multisplit. Dokładny koszt zależy od wielu indywidualnych czynników, jak chociażby liczba urządzeń klimatyzacyjnych, jakie docelowo znajdą się na suficie, ich rodzaj, typ zabudowy budynku itd. Jeśli klimatyzacja kasetonowa ma być założona w już gotowym obiekcie, należy dodatkowo przygotować się na wydatek związany z pracami budowlanymi i remontowymi.

Montaż klimatyzacji kasetonowej najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Od tego, jak cały system zostanie zainstalowany, w dużej mierze będzie zależeć jego późniejsza praca. Na samym wstępie warto w ogóle zorientować się, czy w przypadku konkretnego budynku taki rodzaj klimatyzacji może być zamontowany. Jeśli zastanawiają się Państwo nad inwestycją w klimatyzatory kasetonowe, zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą – Soltherm Klimatyzacja Wrocław w celu omówienia szczegółów i rozwiania wszelkich wątpliwości. Chętnie doradzimy, jakie rozwiązanie w Państwa przypadku będzie najwydajniejsze i najkorzystniejsze cenowo.