Klimatyzacja do domku letniskowego – czy jej montaż jest możliwy? Jakie rozwiązanie wybrać? - SOLTHERM

Klimatyzacja do domku letniskowego – czy jej montaż jest możliwy? Jakie rozwiązanie wybrać?

8 sierpnia, 2022

Wiedza

Domki letniskowe, podobnie jak klasyczne budynki mieszkalne, mogą być wyposażone w klimatyzację. Obiekty te powstają zresztą po to, by służyły głównie w najcieplejsze dni w roku, kiedy to słupki rtęci potrafią wskazywać naprawdę wysokie temperatury. W wielu przypadkach instalacja systemu klimatyzacyjnego wydaje się wręcz konieczna. Przebywanie podczas upałów w niewielkich rozmiarów domku letniskowym bez żadnych rozwiązań chłodzących wydaje się co najmniej uciążliwe. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do tego typu budynków? Jakie systemy sprawdzą się w ich przypadku najlepiej?

Klimatyzacja do domku letniskowego nie powinna być traktowana w kategorii zbędnego luksusu czy fanaberii. Szczególnie, jeśli budynek wykorzystywany jest nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również wiosną, jesienią czy nawet łagodniejszą zimą. Klimatyzacja w takim przypadku może bowiem służyć nie tylko do chłodzenia pomieszczeń, ale również do ich ogrzewania. Wystarczy jedynie wyposażyć się w sprzęt, który oferuje tego rodzaju opcję.

Co istotne – klimatyzacja może być zamontowana w zasadzie w każdym domku letniskowym, bez względu na technikę jego wykonania oraz rodzaj materiałów bazowych. Dotyczy to również tzw. budynków holenderskich lub angielskich, a także zyskujących na popularności konstrukcjach szkieletowych bądź modułowych.

Wybór klimatyzacji do domku letniskowego – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Przy wyborze klimatyzatora do domku letniskowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszy z nich to powierzchnia użytkowa budynku. Od niej bowiem zależy, ile urządzeń klimatyzacyjnych powinno znaleźć się wewnątrz obiektu. Zwykle domki letniskowe nie mają większej powierzchni niż 70 metrów kwadratowych i na dodatek w całości mieszczą się na jednej kondygnacji (ewentualnie posiadają antresolę). W takiej sytuacji wystarczający powinien być jeden klimatyzator. W przypadku większych obiektów lub posiadających dodatkowe piętra, konieczne będzie rozważenie montażu większej liczby urządzeń.

Nie bez znaczenia jest też rozmieszczenie i liczba ścianek działkowych. Domki letniskowe często mają dość otwarte powierzchnie i tylko nieliczne pokoje są całkowicie odseparowane od reszty. To znacząco ułatwia dobór klimatyzatora, gdyż jedno urządzenie powinno bez większych przeszkód „obsłużyć” większą powierzchnię. Jeśli jednak wewnątrz domku ścianki dość mocno dzielą całą przestrzeń na pomniejsze części, niewykluczone, że konieczne będzie zamontowanie większej liczby przeszkód.

Istotnym czynnikiem jest też wspomniana już konstrukcja budynku. Po pierwsze – montaż w obiekcie z drewna wygląda inaczej niż w budynku murowanym. Oba typy domków wykazują zupełnie odmienne właściwości izolacyjne, które będą mieć ogromne znaczenie dla efektywności pracy systemu. Po drugie – inaczej przebiega sam montaż.

Jaka klimatyzacja do domku letniskowego?

Najczęściej wybieranym typem klimatyzatorów są urządzenia typu split. Składają się one z trzech elementów: jednostki wewnętrznej, zewnętrznej i bezprzewodowego pilota. Pierwsza z części to urządzenie służące do nadmuchiwania schłodzonego powietrza (lub dostarczaniu ciepłego w przypadku opcji grzania) , oczyszczania go, jonizowania oraz osuszania. Jednostka wewnętrzna najczęściej montowana jest na ścianie, tuż pod sufitem. Zwykle wyposażona w dotykowy panel na froncie.

Jednostka zewnętrzna znajduje się poza budynkiem. Posiada skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny, żeby oddawać ciepło lub chłód na zewnątrz. Bezpośrednio połączona przewodami z jednostką wewnętrzną

Pilot z kolei to prostej konstrukcji urządzenie, które służy do obsługi klimatyzacji, ustawienia trybu pracy czy pożądanej temperatury w pomieszczeniu.

W domkach letniskowych umieszcza się również klimatyzatory przenośnie. To tańsze i prostsze modele od urządzeń split, które można w dowolnym momencie ustawić w praktycznie każdym miejscu w domku. Ważne jednak, by zapewnić im ujście na zewnątrz (najczęściej w postaci charakterystycznej rury), gdzie odprowadzane jest powietrze. Klimatyzatory przenośnie w większości przypadków są jednak mało wydajne i ich praca może okazać się nieefektywna. Rozwiązania split są pod tym względem dużo pewniejsze i sprawdzone. Z drugiej strony, przy klimatyzatorach przenośnych nie ma potrzeby przeprowadzania prac remontowych – sprzęt zaraz po zakupie jest wręcz gotowy do użycia.

Zalety korzystania z klimatyzacji w domku letniskowym

Klimatyzacja nie tylko pozwala ochłodzić lub ogrzać powietrze wewnątrz budynku letniskowego. Nowoczesne modele tego typu sprzętu są w stanie skutecznie oczyścić powietrze i w ten sposób znacząco zwiększyć komfort użytkowania obiektu. To szczególnie ważna wiadomość dla alergików, dla których pobyt w domkach wakacyjnych często wiąże się z nawrotem bardzo nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.

Klimatyzacje nie są też tak drogie jak przed trzydziestoma czy dwudziestoma laty. Ich dostępność wzrosła, dzięki czemu coraz więcej osób jest w stanie pozwolić sobie na tego rodzaju udogodnienie.

Klimatyzacja w domku letniskowym jest w stanie znacząco podnieść standard wypoczynku. Ważne jednak, by została odpowiednio dobrana do typu budynku oraz zamontowana. Jeśli potrzebują Państwo profesjonalnego wsparcia w tej materii, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy, jakie rozwiązanie klimatyzacyjne sprawdzi się najlepiej oraz zaoferujemy prawidłowy montaż.

Chcesz dobrze dobrać klimatyzację do domku letniskowego? Zgłoś się do nas – Klimatyzacja Wrocław Soltherm.