Ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu – jaka temperatura jest optymalna? - SOLTHERM

Ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu – jaka temperatura jest optymalna?

8 listopada, 2022

Wiedza

Klimatyzatory służą do tego, by zwiększyć komfort użytkowania danych pomieszczeń. Robią to m.in. przez obniżenie lub podwyższenie temperatury do pożądanej wartości. Wydawać się może, że nie istnieją żadne uniwersalne zasady ustawienia tego rodzaju urządzeń, by działały one optymalnie i stworzyły idealne warunki dla każdego. Jak się jednak okazuje – są pewne reguły dotyczące konfiguracji klimatyzacji, którymi warto się kierować użytkując ten sprzęt. Dzięki temu sprzęt będzie nam służył dłużej, a uzyskane dzięki niemu warunki będą korzystniejsze dla zdrowia.

Ogólna zasada dotycząca ustawienia temperatury klimatyzacji w pomieszczeniu jest taka, by różnica między wartościami pokazywanymi przez termometr na zewnątrz i wewnątrz nie była zbyt duża. Wszelkie skrajności na tym gruncie będą zwyczajnie szkodliwe dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Nie ma znaczenia, czy osobiście preferujemy, gdy w domu jest wyjątkowo ciepło czy np. bardzo chłodno. Mając na uwadze, że w każdej chwili możemy opuścić klimatyzowane pomieszczenie i w krótkiej chwili znaleźć się w miejscu, gdzie panują zupełnie inne warunki niż w środku domu czy mieszkania, należy przy używaniu klimatyzacji zachować umiar.

Jaka jest optymalna temperatura nadana przez klimatyzację?

Eksperci zalecają, by różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia nie przekraczała 6 stopni Celsjusza. Na konkretnym przykładzie – jeśli latem termometry wskazują 30 stopni, to w mieszkaniu najkorzystniej byłoby ustawić klimatyzator na około 24 stopnie. Taka konfiguracja będzie optymalna dla naszego zdrowia, a na dodatek nie będzie nadmiernie obciążać urządzenia.

Co jednak, gdy takie ustawienie nie jest dla nas satysfakcjonujące? Czy w przypadku rekordowych upałów rzędu 36 stopni Celsjusza, w pomieszczeniu należy ustawić maksymalną temperaturę 30 stopni? Najlepiej zacząć od właśnie takiej wartości i sprawdzić, czy przynosi ona ulgę. Jeśli nie, stopniowo należy obniżać temperaturę, aż do uzyskania pożądanego efektu. Wciąż jednak trzeba  mieć na względzie, że doprowadzenie do zaistnienia zbyt dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia jest prostą drogą do złapania uciążliwego przeziębienia.

Pomijając skrajne przypadki z rekordowymi upałami bądź mrozami, umownie uznaje się, że najbardziej komfortowe warunki dla człowieka panują w domu lub w mieszkaniu, gdy temperatura wewnątrz pomieszczenia wynosi od 21 do około 24 stopni Celsjusza. Wartości te mogę nieznacznie różnić się w zależności, o jakim pomieszczeniu mowa. W salonie klimatyzacja powinna działać tak, by termometr wskazywał 21-22 stopnie. Nieco niższa temperatura może być w sypialni iw kuchni (około 12-20°C). Z kolei najcieplej powinni być w łazience.

Temperatura to nie wszystko

Temperatura nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o tym, czy klimatyzator tworzy dogodne warunki do przebywania w danym pomieszczeniu. Duże znaczenie ma chociażby kierunek nawiewu powietrza. Warto ustawić go tak, by klimatyzator nie „dmuchał” bezpośrednio na żadną osobę znajdującą się w pomieszczeniu. O wiele lepszym pomysłem jest równomierne rozprowadzanie powietrza po całej przestrzeni, na jakiej działa sprzęt. Tu sprawdzają się szczególnie nowoczesne modele z szerokim kątem nawiewu. Takie urządzenia posiadają również optymalną prędkość wydmuchu powietrza, która wynosi 0,2 m/s.

Ważna jest również wilgotność

Na komfort użytkowania pomieszczenia wpływa również wilgotność powietrza. Zdaniem wielu ekspertów powinna ona mieścić się w granicach 40-60 procent. Wartość poniżej tego pułapu sprawi, że powietrze w domu lub mieszkaniu będzie zwyczajnie za suche. Z kolei wilgotność powyżej 60 procent sprawi, że powietrze stanie się ciężkie, bardzo nieprzyjemne i wręcz męczące.

Kolejnym aspektem jest oczywiście wydajność posiadanego sprzętu. Dostosowując się do zaleceń ekspertów nie zdołamy uzyskać satysfakcjonującego efektu chłodzenia (bądź grzania zimą), jeśli zamontujemy klimatyzator o nieodpowiedniej mocy. Dobór egzemplarza powinien opierać się na tym, jaką powierzchnię ma swoim działaniem objąć urządzenie. I tak, klimatyzatory o mocy 2,7kW nadają się do przestrzeni maksymalnie 30 metrów kwadratowych. Dla pomieszczeń do około 40 metrów przeznaczone są urządzenia o mocy 3,6 kW, a dla większych mieszkań czy pokoi nadają się klimatyzatory o mocy 5,4 kW.

O czym jeszcze pamiętać?

Aby wspomóc działanie klimatyzatora latem, należy ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń, np. przez spuszczenie żaluzji bądź rolet oraz szczelne zamknięcie okien. Warto również pamiętać, by systematycznie, dwa razy do roku (wiosną i jesienią) dokonywać przeglądu klimatyzacji.