Rekuperacja w starym domu – czy jest możliwa? - SOLTHERM

Rekuperacja w starym domu – czy jest możliwa?

8 kwietnia, 2022

Wiedza

Rekuperacja jest systemem, który kojarzy się raczej z nowym budownictwem. Istnieją jednak rozwiązania tego rodzaju, które można wdrożyć w starych domach. Aby jednak całość działała optymalnie, muszą zostać spełnione pewne warunki. Co należy zrobić, by korzystać z rekuperacji w starym domu? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę?

Przypomnijmy, rekuperacja to wentylacja mechaniczna oferująca dodatkowo odzysk ciepła. Takie rozwiązanie zapewnia dużym komfort w domu, głównie przez dostarczanie do wewnątrz budynku świeżego i usuwaniu zużytego powietrza przy minimalnych stratach ciepła. Rekuperacja stała się w ostatnich latach powszechnie stosowanym mechanizmem w nowobudowanych budynkach mieszkalnych. Czy jednak nowoczesny zamiennik dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej może być wykorzystany w starych domach? Tak, przy czym należy przygotować się, że realizacja tej inwestycji będzie wiązać się z kilkoma przeszkodami, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację w starym domu?

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle warto zastąpić klasyczną wentylację grawitacyjną rekuperacją. Odpowiedź jest dość prosta – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wydajniejsza i zapewnia większy komfort. Dawniejsze rozwiązania wentylacyjne zakładały przede wszystkim to, że budynki są nieszczelne. Oczywiście nie mówimy tu o wielkich otworach w ścianach czy dachu, które uniemożliwiłyby normalne funkcjonowanie w domu. Nieszczelności tworzyły mikroszczeliny, wspierające wymianę powietrza. Z czasem, gdy w polskich domach zaczęto zwracać uwagę na problem uciekającego ciepła, zaczęto te szczeliny wypełniać. W pierwszej kolejności wymieniano okna, później instalowało się szczelniejsze drzwi, naprawiano ściany itd. Wszystko to zachwiało całym procesem wentylacyjnym. Domy miały problem „z pozbyciem się” zużytego powietrza. Ponadto, świeże dawki nie docierały do wewnątrz w takim stopniu jak wcześniej, co uniemożliwia poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej. W budynkach zaczęła więc pojawiać się wilgoć, a mieszkańcy coraz częściej odczuwali skutki nieefektywnej wentylacji.

Rekuperacja jest w stanie rozwiązać ten problem. System ten zapewnia odpowiednią wymianę powietrza, co wpływa korzystnie na zdrowie domowników oraz na sam stan obiektu mieszkalnego. Przy tym wszystkim, nie ma mowy o utracie ciepła, co było standardem w dawniej konstruowanych rozwiązaniach wentylacji grawitacyjnej. Z tego też względu warto rozważyć wdrożenie takiej instalacji we własnym domu, nawet wtedy, jeśli jest to budynek bardzo stary.

Rekuperacja w starym domu – co należy zrobić?

Aby w ogóle myśleć o rekuperacji w starym domu, należy przede wszystkim zapewnić budynkowi odpowiednią szczelność. Przez montażem instalacji konieczna może być zatem wymiana okien oraz gruntowny remont ścian. Już na wstępnym etapie warto sprawę skonsultować z ekspertami, mającymi doświadczenie w zakładaniu rekuperacji w starych domach. Fachowcy z firmy Soltherm są w stanie ocenić, jakie prace należy wykonać przed przystąpieniem do montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wszystko oczywiście po to, by instalacja działała w pełni optymalnie. W zależności od stanu, wieku i indywidualnych niuansów konstrukcyjnych budynku, zaleca się przeprowadzenie różnych prac przygotowujących obiekt pod rekuperację. Zdarza się, że możliwe jest skorzystanie z istniejących już kanałów wentylacji grawitacyjnej, co oczywiście znacząco zmniejsza koszty całej operacji. Zwykle jednak konieczne jest przeprowadzenie dość zaawansowanych prac remontowych, w tym np. kucie ścian.

Rekuperacja w starym domu – co jeśli nie można skorzystać z tradycyjnych rozwiązań?

Alternatywą dla tradycyjnej rekuperacji mogą być tzw. rekuperatory ścienne. Instaluje się je bezkanałowo, najczęściej tam, gdzie z jakiś powodów nie ma możliwości instalacji klasycznego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (głównie przez brak miejsca na rozprowadzenie sieci kanałów). Niewielkich rozmiarów urządzenia montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach użytkowych, najbardziej narażonych na wystąpienie wilgoci – kuchni, łazienki, pralni itd. Rekuperatory ścienne nie mają jednostki centralnej. Instaluje się je doraźnie w ścianie zewnętrznej danego pomieszczenia. Nie zawsze jest to rozwiązanie efektywne. Przy dużej niewydolności wentylacji grawitacyjnej, taki osprzęt może okazać się niewystarczający. Ponadto, trudno za jego pomocą uzyskać odpowiedni efekt dla całego domu.

Rekuperacja w starym domu – podsumowanie

W teorii nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować rekuperację w nawet bardzo starych budynkach. Kluczem do uzyskania odpowiedniego efektu jest przede wszystkim dokładne zaplanowanie montażu systemu i ocenienie tego, w jakim stopniu wybrany obiekt nadaje się w danej chwili do wyposażenia go w rekuperatory. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by dom był w pełni szczelny. Pozwoli to zatrzymać w nim cenne ciepło. Dopiero później, mając na uwadze konstrukcję budynku, można dokonać montażu osprzętu. W zależności od stopnia zaawansowania prac remontowych, koszt całej operacji może wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istnieją też tańsze rekuperatory ścienne, stosowane doraźne do poprawy wentylacji w konkretnych pomieszczeniach. Nie oferują one jednak takich efektów jak klasyczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i trudno za jej pomocą obsłużyć cały budynek mieszkalny.