Ogrzewanie płaszczyznowe – co to jest?
22 stycznia, 2020
Ogrzewanie płaszczyznowe, to nic innego jak wymiennik ciepła o dużej powierzchni. Dzięki temu, że ma większą powierzchnię wymiany ciepła może pracować na niższym parametrze zasilania, tj. 25-35oC. Taka temperatura zasilania jest wystarczająca, aby w domu utrzymywać komfort na poziomie 23 stopni Celsjusza (lub wyższej jeżeli jest taka potrzeba).
Jednocześnie niska temperatura zasilania jest idealna do współpracy z pompą ciepła. Dzięki temu pompa ciepła ma „mniejszą pracę” do wykonania, a to przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie.
Do wymienników płaszczyznowych można zaliczyć:
1) wymienniki podłogowe („podłogówka”, ogrzewanie podłogowe, chłodzenie podłogą – możliwe w pewnym stopniu)
2) wymienniki ścienne (ogrzewanie ścienne, chłodzenie wymiennikiem ściennym – możliwe w pewnym stopniu)
3) wymienniki sufitowe (ogrzewanie sufitowe – stosowane w niektórych rozwiązaniach komercyjnych, chłodzenie sufitowe).
Ogrzewanie podłogowe – jaka jest budowa dobrego wymiennika płaszczyznowego?
Na przykładzie ogrzewania podłogowego (potocznie „podłogówka”) można wymienić minimum 3 podstawowe cechy dobrej podłogówki:
– duża powierzchnia wymiany ciepła spowodowana nie tylko samą powierzchnią podłogi, ale przede wszystkim stopniem zagęszczenia rur podłogówki. Najczęściej stosowane rury „Alu-pex” lub „Pexpenta” (PURMO), układane gęsto co ~10 cm (lub gęściej), pozwalają obniżać temperaturę zasilania przy jednoczesnym dostarczaniu niezbędnej ilości energii cieplnej do zachowania komfortu temperaturowego.
– ułożenie bezwzględnie na całej powierzchni podłóg (bez pomijania przestrzeni umeblowania). Zalecamy takie rozwiązanie, ponieważ nie ma obawy, że meble (lub przestrzeń w meblach) będzie się grzała – spowodowane to jest niską temperaturą zasilania (25-35oC).
Dzięki temu komfort temperaturowy jest w całym domu (nie ma np. wrażenia, że jest chłodno przy meblach kuchennych). Tym samym unikamy ewentualnych problemów przy przemeblowaniu domu.
– równoważenie hydraulicze – ważne, aby instalacja hydrauliczna była przemyślana i zrównoważona hydraulicznie (w naszej firmie mogą Państwo liczyć na profesjonalne podejście pod kątem zaprojektowania, wykonania i regulacji ogrzewania podłogowego).
Mity dotyczące ogrzewania podłogowego – uczucie gorąca i podnoszenie kurzu
Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe (niskotemperaturowe – wysokosprawne) cechuje się niską temperaturą zasilania (25-35oC). Dzięki temu nie może tu być mowy o intensywnej konwekcji powietrza i unoszeniu kurzu. Podobnie jest z uczuciem gorąca – tutaj występuje raczej odwrotny problem, tzn. w domu jest ciepło (23oC), a podłoga wydaje się chłodna (sposobem żeby temu przeciwdziałać jest stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych, jak np. drewno o większej gęstości.
Czy warto montować grzejniki drabinkowe w łazienkach?
Można montować grzejniki drabinkowe w łazienkach, ale w towarzystwie wymienników płaszczyznowych (np. podłogówki) absolutnie nie warto montować grzejników hydraulicznych (tylko elektryczne). Jest to ponownie związane z temperaturą zasilania (podłogówka 25-35oC, a grzejniki >45oC) – nie warto z powodu jednego czy dwóch hydraulicznych grzejników drabinkowych ustawiać pracy pompy ciepła na wysoki parametr. Zdecydowanie lepiej jest przy ogrzewaniu płaszczyznowym jakim jest ogrzewanie podłogowe ustawić pompę na pracę niskotemperaturową, a grzejniki zamontować elektryczne (i tak używane sporadycznie do suszenia ręczników, dodatkowo dużo łatwiejsze do montażu przy pracach wykończeniowych w łazience).
Ogrzewanie ścienne
Co raz bardziej popularne staje się rozwiązanie z ogrzewaniem ściennym, które daje również możliwość współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (pompami ciepła). Ten wymiennik jest często stosowany przy remontach starszych mieszkań, domów i budynków zabytkowych, gdzie konieczne jest zachowanie istniejącej posadzki w stanie nienaruszonym.
Najczęściej Montaż ogrzewania ściennego odbywa się poprzez frezowanie ścian i umieszczenie w nich elastycznych rur. Możliwy jest też montaż w lekkiej zabudowie.
Wymienniki ścienne dają możliwość chłodzenia pomieszczeń przy współpracy z czujnikami wilgotności (regulują temperaturą zasilania wodą lodową i uniemożliwiają przekroczenie punktu rosy – ograniczają możliwość wykraplania się wilgoci na powierzchni ścian).
Czy jest możliwe chłodzenie za pomocą „podłogówki”?
Tak, jest to możliwe. Ilu użytkowników, tyle ocen co do skuteczności i komfortu użytkowania. Zdania są podzielone. Z jednej strony nie można dopuścić do wykraplania się wilgoci na posadzce (przekroczenia punktu rosy), co powoduje, że temperatura posadzki musi być w naszej strefie klimatycznej >18oC. Efekt chłodniczy w tej sytuacji jest dyskusyjny – w domach o gorszej izolacji, gdzie są większe zyski ciepła efekt chłodniczy może nie wystąpić praktycznie w ogóle. Natomiast w domach lepiej zaizolowanych, jak domy energooszczędne czy pasywne takie rozwiązanie z chłodzeniem przez wymiennik podłogowy ma sens.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – automatyka
Na rynku od wielu lat są dostępne rozwiązania z termostatami pokojowymi (radiowe lub przewodowe). Daje to duży komfort w użytkowaniu. Można ustawić w każdym pokoju zadaną temperaturę i precyzyjnie nią sterować.
Termostat podaje sygnał do centralki, a ta steruje siłownikami w pętlach ogrzewania podłogowego (otwiera się lub zamyka przepływ wody przez pętle).
Są to niewątpliwe zalety, ale mają pewne ograniczenia przy budowie układów hydraulicznych związanych z pracą pomp ciepła.
Należy pamiętać, że każda pompa ciepła potrzebuje zładu wody (odpowiedniej ilości wody w układzie c.o.), aby poprawnie pracować, a szczególnie ważne przy powietrznych pompach ciepła, które potrzebują tego zładu do odmrażania jednostki zewnętrznej.
Automatyka sterowania ogrzewaniem podłogowym nie może zamykać w 100% dostępu do zładu wody dla pompy ciepła. Jeżeli zależy Państwu bardzo na automatyce w pokojach, można to zrobić, ale musi to być przemyślane, aby dobrze współpracowało z pompą ciepła. Są na to sposoby i my je znamy – zapraszamy do współpracy we Wrocławiu, w okolicach Wrocławia, na terenie Dolnego Śląska.
Należy wiedzieć, że dobrze dobrany i zaprojektowany układ grzewczy charakteryzuje się cechą „samoregulacji” i nie jest konieczny do tego rozbudowany układ automatyki w każdym pokoju