Ogrzewanie klimatyzacją – czy jest możliwe? Wady i zalety tego rozwiązania - SOLTHERM

Ogrzewanie klimatyzacją – czy jest możliwe? Wady i zalety tego rozwiązania

9 stycznia, 2023

Wiedza

Klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim jako rozwiązanie przeznaczone do obniżania temperatury powietrza latem. Jednak spora część dostępnych na rynku urządzeń jest w stanie zapewnić nam napływ ciepła w chłodniejsze dni. Czy jednak jest to opcja opłacalna? Jakie są wady i zalety ogrzewania domu lub mieszkania za pomocą klimatyzatora? Odpowiadamy!

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto pomyślałby o tym, by za pomocą klimatyzatora dogrzewać obiekty mieszkalne. Wynikało to z dwóch głównych przyczyn: dużo mroźniejszych zim oraz naszych przyzwyczajeń/wiedzy na temat możliwości układów klimatyzacyjnych. Było to również rozwiązanie relatywnie drogie w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych. To się jednak zmieniło. Nowe i wydajne klimatyzatory nie tylko zapewniają napływ ciepłego powietrza w domu, ale też pracują jako pompa ciepła powietrze-powietrze, co jest bardzo ekonomiczną alternatywą np. dla klasycznych grzejników elektrycznych.

W domach jednorodzinnych i mieszkaniach klimatyzacja dobrze spisuje się jako dodatkowy element grzewczy, szczególnie w okresie wiosennym oraz jesiennym. W tym czasie, przy nieco cieplejszych dniach, korzystanie nawet z samego klimatyzatora bywa bardziej opłacalne niż inne rozwiązania.
W budynkach użyteczności publicznej bardzo często klimatyzacja jest jedynym i bardzo ekonomicznym źródłem ogrzewania.

W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa dom lub mieszkanie?

Większość klimatyzatorów typu split jest w gruncie rzeczy rewersyjną pompą ciepła. Jak wskazuje nazwa – istnieje realna możliwość odwrócenia sposobu działania systemu, który docelowo instaluje się po to, by obniżał temperaturę wewnątrz budynku. Latem jednostka wewnętrzna klimatyzacji chłodzi, a zewnętrzna grzeje. Zimą z kolei role się odwracają – jednostka w środku domu lub mieszkania zacznie generować ciepło, a część znajdująca się poza budynkiem będzie chłodzić (odbierać ciepło). W nowych urządzeniach uruchomienie takiej funkcji odbywa się poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu lub pilocie.

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

Główna zaleta grzania domu lub mieszkania klimatyzacją to wygoda. Zadanie urządzeniu uzyskaniu odpowiedniej temperatury ogranicza się jedynie do wykonania kilku kliknięć za pomocą pilota.

Jeśli w klimatyzację zainwestowaliśmy mając na celu przede wszystkim ochładzanie powietrza latem, wówczas zyskujemy dodatkową funkcjonalność sprzętu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Zawsze może się bowiem okazać, że mieszkanie będzie wymagać dodatkowego dogrzania, a wówczas już zamontowany klimatyzator jest w stanie nas uratować.

Grzanie klimatyzatorem jest również ekologiczne. To szczególnie ważne w kontekście ograniczenia produkcji smogu. W tym przypadku urządzenie nie spala żadnych paliwa, więc też nie emituje do atmosfery szkodliwych związków (brak tzw niskiej emisji). Warto wspomnieć, że klimatyzatory obecnie oferują również funkcję oczyszczania powietrza. To szczególne ważne w trakcie sezonu grzewczego, kiedy to zdecydowanie wzrasta poziom smogu w miastach.

Najważniejsze wydaje się jednak odpowiedzieć na pytanie – czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca. To zależy. Jeśli potraktujemy klimatyzator jako dodatkowe źródło ciepła, to w okresach przejściowych może to być nawet 5-krotnie tańsze rozwiązanie od klasycznych grzejników elektrycznych. Oczywiście wiele zależy od mocy posiadanego urządzenia, jego wydajności, zadanej od ogrzania powierzchni, termoizolacji budynku, aktualnej ceny prądu itd. W gruncie rzeczy jednak, przy drożejącym węglu i gazie, takie dodatkowe urządzenie do ogrzania obiektu wcale nie musi okazać się bardzo drogie w użytkowaniu.

Wady ogrzewania klimatyzacją

Jak zostało wspomniane – ogrzewanie klimatyzatorem może być opłacalne. Najlepiej sprawdza się ono w tzw. okresach przejściowych.

Ważne jest również odpowiednie dobranie urządzenia do pomieszczenia, w którym ma docelowo pracować. Często zdarza się tak, że zainstalowany sprzęt ma za małą moc, by mógł skutecznie dogrzać daną przestrzeń mieszkalną. Warto pamiętać, że mimo zmieniającego się klimatu, Polsce wciąż grożą bardzo srogie zimy, w czasie których użytkowanie źle dobranego klimatyzatora do celów grzewczych może nie być wystarczające. Wiele zależy też od powierzchni domu lub mieszkania. Jeśli ogrzana ma być naprawdę duża przestrzeń, konieczne może być dokupienie większej liczby urządzeń o odpowiedniej mocy.

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy warto?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości. Jako dodatkowe źródło ciepło klimatyzacja powinna sprawdzić się bez większych zarzutów. Przy rosnących cenach węgla czy gazu takie urządzenia stały się zwyczajnie bardziej konkurencyjne, tym bardziej, że można z nich korzystać także latem, a poza grzaniem oferują chociażby oczyszczanie powietrza. Jednocześnie nie będzie to najlepsze rozwiązanie na srogie zimy oraz jako docelowy system grzewczy (jest to możliwe, ale częściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej). Dużo zależy od odpowiedniego doboru urządzenia pod kątem mocy. Aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie funkcjonować wydajnie zarówno latem, jak i zimą, warto ją dobrać przy współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. Firma Soltherm Klimatyzacja Wrocław oferuje pomoc na każdym etapie zakupu klimatyzatora, włączając w to odpowiedni wybór sprzętu, a także profesjonalny montaż. Jeśli szukają państwo dla siebie najlepszego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu.