Montaż klimatyzacji na balkonie – co warto wiedzieć? - SOLTHERM

balkony

Montaż klimatyzacji na balkonie – co warto wiedzieć?

8 listopada, 2022

Wiedza

Klimatyzatory typu split są aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem chłodzącym instalowanym w pomieszczeniach mieszkalnych. Jedną z ich kilku charakterystycznych cech jest obecność tzw. jednostki zewnętrznej, umieszczanej poza budynkiem. Taka konstrukcja bywa problematyczna dla osób, które chcą zamontować klimatyzację w bloku lub w innych obiektach wielorodzinnych. Zainstalowanie jednostki zewnętrznej na elewacji wymaga bowiem dopełnienia kilku formalności, m.in. zdobycia stosowanego pozwolenia od administratora budynku. Pewnym ułatwieniem może być założenie klimatyzacji na balkonie. Czy jest to jednak rozwiązanie legalne? O czym należy pamiętać, decydując się na montaż jednostki zewnętrznej w takim miejscu?

W przypadku domów jednorodzinnych sprawa wygląda bardzo prosto – założenie klimatyzacji split lub multisplit nie wymaga zgłaszania tego faktu do odpowiednich organów, ani posiadania stosowanych zezwoleń. System może być zainstalowany bez większych przeszkód, a o umiejscowieniu jednostki zewnętrznej decydują jedynie kwestie praktyczne i estetyczne. Zwykle ustawia się ją za domem, w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Zdarza się jednak, że montowana jest na balkonie i o ile nie występują żadne przeszkody natury technicznej lub architektonicznej, to także tam jednostka zewnętrzna może działać sprawnie i wydajnie.

Kłopot pojawia się jednak w przypadku mieszkalnych obiektów wielorodzinnych, np. bloków lub kamienic. Tu nie ma już mowy o pełnej dowolności umieszczania jednostek zewnętrznych poza mieszkaniem. Aby takowy element systemu chłodzącego pojawił się na elewacji, trzeba wcześniej uzyskać szereg zgód oraz dostarczyć odpowiednim organom komplet wymaganej dokumentacji. Tyczy się to również sytuacji, w których właściciel mieszkania chciałby umieścić jednostkę zewnętrzną na balkonie. Warto mimo wszystko zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdyż doświadczenie pokazuje, że ulokowanie w takim miejscu klimatyzacji może przyspieszyć proces uzyskania zgody na montaż całej instalacji.

Klimatyzacja na balkonie – pozwolenie oraz projekt

Bez względu na to, gdzie zostanie umieszczona jednostka zewnętrzna, montaż klimatyzacji w bloku czy innych budynkach wielorodzinnych jest w pewien sposób ograniczony przez obowiązujące przepisy. Jeśli planuje się poczynić tego rodzaju inwestycję, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana wspólnota bądź spółdzielnia nie określiły w wewnętrznych regulaminach warunków, jakie należy spełnić, by uzyskać zgodę na założenie tego rodzaju systemu chłodzącego. Zwykle trzeba zwrócić się z oficjalną prośbą do administratora budynku. Wszystko dlatego, że założenie dwujednostkowej klimatyzacji jest de facto bezpośrednią ingerencją w elewację, a to rodzi ryzyko np. jej oszpecenia. Aby wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji miał większe szanse na akceptację, można dołączyć do niego pisemne zgody uzyskane np. od wszystkich mieszkańców budynku.

Do tego konieczny najczęściej jest projekt montażu klimatyzacji. Ten uzyskać można od firmy, której docelowo zleci się usługę wykonania systemu. Plan powinien uwzględniać zakres prac i precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu. Ponadto, musi on uwzględniać wszystkie ewentualne ograniczenia i wymogi określone w wewnętrznych regulaminach wspólnoty czy spółdzielni.

Wniosek może być oczywiście odrzucony, np. w sytuacji, gdy budynek niedawno przeszedł kompleksową termomodernizację. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji przenośnej.

Dlaczego warto rozważyć montaż klimatyzacji na balkonie?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta – administratorzy przychylniej spoglądają na wnioski o montaż klimatyzacji, jeśli skraplacz ma zostać umieszczony na balkonie Dlaczego? W ich ocenie jednostka zewnętrzna umiejscowiona w takim miejscu nie ingeruje aż tak bardzo w elewację, a co za tym idzie w ogólny wygląd obiektu. Ma to duże znaczenie szczególnie we wspomnianej już sytuacji, gdy obiekt był niedawno remontowany i przeszedł pełną termomodernizację.

Najkorzystniejszą sytuacją jest, gdy skraplacz ma docelowo zostać przytwierdzony do podłogi. Jedyne, o czym trzeba koniecznie pamiętać, to konieczność odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej. Można je bezpośrednio skierować do rynny lub kanalizacji. Ważne, by w żaden sposób nie spływały po budynku, gdyż mogą doprowadzić do pojawienia się defektów i zniszczeń elewacji.

Co z mieszkaniami bez balkonu?

W przypadku mieszkań bez balkonów, montaż klimatyzacji dwujednostkowej musi opierać się na przytwierdzeniu skraplacza do elewacji. Co za tym idzie – właściciel mieszkania, w jakim ma znaleźć się system chłodzący – jest zdany całkowicie na łaskę administratora budynku. Nie ma żadnych legalnych sposobów na ominięcie obowiązujących przepisów i pełnoprawne założenie klimatyzacji bez uzyskania odpowiednich pozwoleń od władz wspólnoty czy spółdzielni.

Montaż klimatyzacji na balkonie – co warto wiedzieć?

Nawet jeśli jednostka zewnętrzna klimatyzacji będzie umieszczona balkonie, konieczne jest pisemne uzyskanie zgody na jej montaż od administratora budynku wielorodzinnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy skraplacz nie będzie przytwierdzony do ściany, a stanie docelowo na podłożu balkonu.

Trudno jednoznacznie oszacować cenę montażu takiej instalacji. Koszt zależy bowiem od klasy wybranego urządzenia, jego docelowej lokalizacji, stopnia skomplikowania prac itd.

Potrzebują Państwo profesjonalnego doradztwa z zakresu montażu klimatyzacji? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – Soltherm Klimatyzacja Wrocław