Kominek, kominek z płaszczem wodnym, a pompa ciepła - SOLTHERM

Kominek, kominek z płaszczem wodnym, a pompa ciepła

28 stycznia, 2020

Wiedza

Od lat spotykamy się z pytaniami, czy warto montować kominek z płaszczem wodnym przy montażu pompy ciepła? – wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli planujesz budowę nowego domu, warto zastanowić się, czy kominek na pewno jest niezbędnym elementem do ogrzewania domu.

Niewątpliwie wpatrywanie się w płonące polana drewna wnosi bardzo pozytywne emocje. Ale to by było na tyle. Dzisiaj nie jest to niezbędne do utrzymywania komfortu cieplnego w domu. Należy uświadomić sobie, że regularne palenie w kominku to nieustanne dbanie o paliwo i walka o jednoczesne zachowanie porządku wokół.

Czy chcesz być niewolnikiem kominka po to, aby utrzymywać komfort temperaturowy w domu? – chyba nie. Dlatego kominek należy traktować wyłącznie jako dodatkową atrakcję w domu.

Jaki kominek wybrać?

Jeżeli bardzo zależy Ci na posiadaniu kominka, rozważ prosty kominek, co najwyżej z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza do pokoi. Im mniej skomplikowany układ, tym lepsze będzie miał uzasadnienie w razie braku dostaw energii elektrycznej.
Przy założeniu, że budujesz dom z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym, brak ewentualnych dostaw energii elektrycznej przez 2-3h będzie praktycznie niezauważalny pod względem ogrzewania domu. Duża bezwładność cieplna podłogówki, pozwala bezpiecznie przetrwać czas usuwania usterki przez dostawcę energii elektrycznej.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest planowanie w nowym domu instalacji z pompą ciepła i dodatkowo kominek z płaszczem wodnym – maksymalny z możliwych stopień komplikacji i niepotrzebne zwiększenie kosztów inwestycji w źródło ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym wymaga szeregu dodatkowych elementów, które pozwolą go połączyć z zamkniętym obiegiem pompy ciepła. Co więcej, przy zaniku dostaw energii elektrycznej, okazuje się, że kominek z płaszczem wodnym to nic innego jak kocioł stałopalny wraz z „martwym” sterownikiem i zatrzymanymi pompami obiegowymi. Najzwyczajniej nie warto.

Inną sytuacją, którą często zastajemy są termomodernizacje. Jeżeli ktoś posiada już kominek z płaszczem wodnym, korzystniej jest dołożyć środki do pozostawienia go, niż wywracać wszystko do góry nogami (demontować kominek itd.).

Kominek – podsumowanie

Podsumowując, jeżeli nowy dom, to co najwyżej prosty kominek wyłącznie rekreacyjnie. Jeżeli termomodernizacja i już jesteś posiadaczem kominka z płaszczem wodnym – ok, można pokusić się o jego pozostawienie i dodatkowo zweryfikowanie doboru mocy pompy ciepła. Przy planowaniu kominka, należy pamiętać, że w miastach wchodzą ograniczenia dotyczące używania kominków, związane z redukcją niskiej emisji, czyli zmniejszaniem źródeł spalin z pyłami PM10 i PM2,5 szczególnie groźnych dla naszego zdrowia.