Klimatyzator inwerterowy – czym jest? Jak działa? - SOLTHERM

Klimatyzator inwerterowy – czym jest? Jak działa?

7 listopada, 2022

Wiedza

Branża klimatyzacyjna podąża za wszelkimi technologicznymi nowinkami. Co jakiś czas na rynku pojawiają się innowacyjne, usprawnione urządzenia, które działają wydajniej i efektywniej od swoich starszych odpowiedników. Jedną z największych nowości ostatnich lat jest klimatyzacja inwerterowa, która przebojem wdarła się do domów jednorodzinnych, mieszkań, biur, sklepów itd., zastępując klasyczne rozwiązania typu ON/OFF. Choć dziś instalowanie klimatyzatorów inwerterowych stało się wręcz standardem, wiele osób wciąż nie wie, czym różnią się te sprzęty od dawniej montowanych urządzeń chłodzących i jakie korzyści wynikają z ich użytkowania.

Klimatyzatory inwerterowe to aktualnie jedne z najnowocześniejszych dostępnych na rynku modeli sprzętów przeznaczonych do obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Ich duża popularność wynika w dużej mierze z bardzo wydajnej pracy oraz minimalnej szkodliwości dla środowiska naturalnego. To oczywiście zasługa dobrze przemyślanej konstrukcji i zastosowania odpowiednich technologii.

Klimatyzacja inwerterowa zyskała na popularności również za sprawą polityki Unii Europejskiej. Kolejne dyrektywy (przede wszystkim 209/125/WE Parlamentu Europejskiego) wspólnoty krajów ze Starego Kontynentu nakazywały podnoszenie efektywności energetycznej wprowadzanych na rynek produktów. Z racji tego, że klimatyzatory inwerterowe wykazują się pod tym względem najlepszymi parametrami, ich stosowanie stało się opcją rekomendowaną.

Jak działa klimatyzator inwerterowy?

Sercem klimatyzatora inwerterowego jest sprężarka, która odpowiada za wydajność urządzenia. Wraz z wentylatorem pracuje ona na maksymalnych obrotach, ale tylko do momentu, aż sprzęt doprowadzi do uzyskania temperatury w pomieszczeniu zadanej przez użytkownika. Po osiągnięciu tej wartości granicznej, sprężarka klimatyzatora płynnie dopasowuje swoją moc i wydajność, by utrzymać dane warunki w niezmienionej formie. System samodzielnie i automatycznie dopasowuje tryb swojej pracy, by w możliwie najkrótszym czasie obniżyć (bądź podwyższyć) temperaturę do wskazanego poziomu, a następnie utrzymać tę wartość.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klimatyzatory inwerterowe działają wyjątkowo szybko. Brak ciągłego wyłączania się i ponownego załączania systemu sprawia, że jest to rozwiązanie ekonomiczne. Zniwelowany został bowiem w nim problem nagłych skoków obrotów, które bezpośrednio doprowadzały do większego zużycia energii elektrycznej. Dzięki temu samo urządzenie działa dłużej i jest w mniejszym stopniu narażone na różnego rodzaju awarie.

Główne zalety klimatyzatorów inwerterowych

  • Energooszczędność
  • Komfort termiczny zapewniony przez całą dobę
  • Dłuższa żywotność urządzeń
  • Cicha praca
  • Spełnienie rygorystycznych norm narzucanych przez unijne dyrektywy
  • Ekologiczność
  • Uniwersalność – klimatyzatory inwerterowe mogą być montowane w domach, mieszkaniach, biurach, sklepach itd.

Wady klimatyzacji inwerterowej

Klimatyzatory inwerterowe mogą wydawać się nieco droższe od swoich mniej zaawansowanych technologicznie odpowiedników. Dotyczy to szczególnie modeli wyposażonych w dodatkowe funkcjonalności. Wyższy koszt samego sprzętu nie powinien jednak odstraszać. Jeśli weźmie się pod uwagę jego wydajność i żywotność, okazuje się, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej opłacalne od starszych modeli typu ON/OFF. Producenci klimatyzatorów inwerterowych starają się dopasować swoje oferty do każdej grupy użytkowników. Na rynku pojawiają się coraz częściej urządzenia budżetowe, skierowane do osób, które nie chcą bądź nie mogą zapłacić za sprzęt chłodzący naprawdę dużych pieniędzy. Istnieje więc realna opcja wyboru danego urządzenia do własnych możliwości finansowych i potrzeb.

Montaż klimatyzacji inwerterowej

Odpowiedni montaż klimatyzacji inwerterowej stanowi gwarant poprawności działania tego rodzaju rozwiązania. Dlatego najlepiej pracę tę zlecić wykwalifikowanej firmie. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia sprzętu, a także da pewność jego optymalnej pracy. Jeśli zastanawiają się Państwo nad zainstalowaniem w swoim domu lub biurze klimatyzacji inwerterowej, zapraszamy do kontaktu – Soltherm Klimatyzacja Wrocław. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości oraz przeprowadzą sprawny i poprawny montaż wybranego urządzenia.