Klimatyzacja w sypialni – czy to dobry pomysł? O czym trzeba pamiętać? - SOLTHERM

klimatyzacja w sypialni

Klimatyzacja w sypialni – czy to dobry pomysł? O czym trzeba pamiętać?

9 stycznia, 2023

Wiedza

Warunki panujące w sypialni mają ogromne znaczenie na jakość snu. By był on zdrowy i faktycznie wiązał się z regeneracją organizmu, należy zadbać m.in. o optymalną temperaturę powietrza. Jest to trudne szczególnie w czasie gorącego lata, kiedy to upały bywają naprawdę męczące także w nocy. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż w sypialni klimatyzacji. Czy jednak takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego zdrowia? O czym koniecznie należy pamiętać, decydując się na instalację klimatyzatora w pomieszczeniu, w którym się na co dzień śpi?

Absolutnie idealną sytuacją jest założenie klimatyzacji w całym mieszkaniu lub domu. Takie rozwiązanie pozwala bowiem zapewnić równomierną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Z różnych przyczyn jednak zdarza się, że możliwie jest umieszczenie urządzenia chłodzącego tylko do jednego, konkretnego pokoju. Zwykle wybór pada na salon, ale coraz więcej osób decyduje się zamontowanie sprzętu w sypialni. Takie rozwiązanie ma zresztą wiele zalet. Po pierwsze – sypialnia zalicza się do tych pomieszczeń w domu, które raczej pozostają w ukryciu i nie wpuszcza się do nich gości. Zainstalowany tam klimatyzator nie będzie więc tak bardzo widoczny, jak chociażby w przypadku wspomnianego już salonu. Po drugie – dzięki takiej lokalizacji sprzętu można zapewnić sobie w pełni optymalne warunki do snu. To szczególnie ważne dla osób, które przykładają wagę do tego, by w nocy w pełni się zregenerować i być gotowym do pracy kolejnego dnia.

Niektórzy mogą jednak mieć wątpliwości, czy klimatyzacja znajdująca się w salonie na pewno jest dla nas zdrowa. Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli oczywiście korzysta się z niej rozsądnie, a samo urządzenie zostało zainstalowane w poprawny sposób. O tym, że klimatyzatory w sypialni nie są fanaberią, niech świadczy fakt, że umieszcza się je w praktycznie każdym pokoju hotelowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do sypialni?

Przed zakupem klimatyzacji do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy dokładnie określić kubaturę pomieszczenia, podawaną w metrach sześciennych. Od tej wartości będzie bowiem zależeć dobór sprzętu pod kątem mocy. Zależność jest prosta – im większa sypialnia, tym mocniejszy klimatyzator powinien się w niej znaleźć. Ponadto trzeba od razu zdecydować, czy ten sam klimatyzator będzie odpowiedzialny za chłodzenie innych pomieszczeń. Jeśli tak, to ich powierzchnię trzeba doliczyć do ogólnej kubatury.

Innym istotnym czynnikiem jest ulokowanie sypialni. Nieco inaczej trzeba będzie bowiem zaplanować montaż urządzenia np. na parterze, a inaczej na poddaszu (więcej informacji o klimatyzacji na ostatniej kondygnacji budynku można znaleźć w tym wpisie: https://www.soltherm.pl/wiedza/klimatyzacja-na-poddaszu-jaka-wybrac-co-nalezy-wiedziec/).

Do tego trzeba na wstępie określić własne preferencje dotyczące pracy i dodatkowych funkcjonalności sprzętu. Warto na pewno zwrócić uwagę na poziom hałasu danego urządzenia. W sypialni klimatyzator powinien pracować możliwie najciszej (optymalnie jego praca nie powinna być głośniejsza niż 22 dB). Jeśli chcemy, by zimą sprzęt dodatkowo służył jako alternatywne źródło ciepła, należy się upewnić, czy dany model oferuje funkcję grzania. Alergicy powinni natomiast zainwestować w model z jonizatorem. Dużą wygodą może być zakup klimatyzatora, którym steruje się choćby z poziomu smartfona.

Gdzie zamontować klimatyzator w sypialni?

Aby klimatyzacja w sypialni była efektywna, a jednocześnie jej działanie nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu, trzeba dokładnie przemyśleć ulokowanie urządzenia chłodzącego w pomieszczeniu. Na pewno nie należy instalować go tuż nad łóżkiem. Zimne powietrze bezpośrednio nawiewane na domowników może być źródłem problemów np. z zatokami. Z drugiej strony, lepiej mieć klimatyzator za sobą niż dokładnie naprzeciwko siebie. Należy też unikać instalacji sprzętu na skosach, gdyż zwyczajnie ze sprzętu będzie prawdopodobnie wyciekać woda. Najkorzystniej sprzęt umiejscowić na ścianie „neutralnej”, np. po boku łóżka. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz konstrukcji pomieszczenia. Aby mieć pewność, że urządzenie będzie znajdować się w optymalnym miejscu, jego montaż najlepiej zlecić wykwalifikowanym specjalistom.

Jaki typ klimatyzatora do sypialni?

W sypialni zamontować można w zasadzie każdy rodzaj klimatyzatora. Najpopularniejsze są oczywiście rozwiązania typu split z jednostką wewnętrzną zawieszaną na ścianie pod sufitem. Ciekawą alternatywą jest klimatyzacja przypodłogowo-podsufitowa . Takie urządzenia szczególnie zaleca się w niskich sypialniach. Bardziej zaawansowane są systemy klimatyzacji kanałowej. By jednak nie narażać się na wielkie koszty, najlepiej instalować je w trakcie budowy domu.

A co z klimatyzatorami przenośnymi? Te zwykle nie są tak wydajne jak urządzenia split czy multisplit. Jeśli do ochłodzenia mamy wyjątkowo małą przestrzeń, bądź nie mamy możliwości – technicznych lub finansowych – na montaż stacjonarnej klimatyzacji, wówczas jedynym rozwiązaniem będą faktycznie modele mobilne. Ich zaletą jest to, że można je swobodnie przenosić do innych pomieszczeń. Jak jednak zostało wspomniane – najczęściej nie są one zbyt wydajne, a do tego koniecznie należy zapewnić dostęp na zewnątrz budynku do odprowadzania skroplin i rury odprowadzającej ciepło. Minusem jest również kwestia większego hałasu wewnątrz pomieszczenia (urządzenie tego typu zawiera sprężarkę wewnątrz).

Klimatyzacja w sypialni – o czym trzeba pamiętać?

Niezwykle ważne jest, by klimatyzator w sypialni przechodził systematyczne przeglądy. Te najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Prace te bezpiecznie jest zlecić firmie, która zakładała sprzęt w pomieszczeniu.

Nie zaleca się obniżać temperaturę w pomieszczeniu do skrajnych wartości. Optymalne warunki do snu panują wtedy, gdy termometr wskazuje około 20-21 stopni Celsjusza. Nie wolno zapominać, że temperatura to tylko jeden z czynników decydujących o zdrowym śnie. Aby zapewnić sobie idealne warunki do spania, warto systematycznie wietrzyć pomieszczenie.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad montażem klimatyzacji w sypialni czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą Soltherm Klimatyzacja Wrocław. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i podejmiemy się doboru, a także montażu najlepszego rozwiązania dopasowanego do Państwa potrzeb.