Ile prądu zużywa pompa ciepła? - SOLTHERM

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

8 kwietnia, 2022

Wiedza

Pompy ciepła cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoim domu tego rodzaju systemu grzewczego, który wyróżnia się dużą ekonomią oraz wygodą użytkowania. Część klientów zastanawia się jednak, czy jest to dobre rozwiązanie w dobie rosnących cen energii elektrycznej. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, ile prądu zużywa pompa ciepła i z jakimi kosztami trzeba się liczyć, korzystając z niej. Ponadto wskażemy kilka czynników mających bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za energię przy posiadaniu tego systemu grzewczego.

Na wstępie warto bardzo pokrótce przypomnieć, na czym polega działanie pomp ciepła. Urządzenia te wykorzystują energię z jednego źródła (tzw. dolnego) przekształcają i przekazują ją przy udziale prądu do zamontowanej w budynku instalacji grzewczej (źródło górne). Dzięki temu w sposób całkowicie ekologiczny i niemal automatyczny zapewnia się w domu ciepło. Wspomnianym źródłem dolnym mogą być powietrze, grunt oraz woda. W zależności od tego, skąd dane urządzenie może pobrać energię, wyróżnia się pompy ciepła powietrzne, gruntowe oraz wodne. Każdy z tych typów systemu pobiera podobną ilość energii elektrycznej. Tę często określa się potocznie jako „niewielką”. Ile faktycznie jednak prądu potrzeba, by pompa ciepła działała wydajnie i sprawnie?

COP i SCOP

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym są współczynniki COP oraz SCOP. To dwa parametry, które definiują efektywność energetyczną zastosowanego rozwiązania grzewczego. COP (z ang. Coefficient Of Performance) to tzw. współczynnik wydajności pompy ciepła. który określa, ile urządzenie dostarcza ciepła do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. Jej wartość należy odczytać jako ilość oddanej energii grzewczej przekonwertowanej z 1 kWh pozyskanej energii z danego źródła. Dobre jakościowo pompy ciepła wykazują COP na poziomie 3,5-5,5.

Z kolei SCOP (z ang. Seasonal Coefficient Of Performance) określa ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. To głównie ta wartość służy do obliczenia, ile prądu zużywa posiadany system grzewczy. Wartość SCOP można łatwo oszacować za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów online.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Do określenia tego, ile prądu zużywa pompa ciepła, można posłużyć się prostym wzorem matematycznym:

Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku/ SCOP

Uzyskany wynik należy w dalszej kolejności pomnożyć przez koszt 1 kW.

Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na prąd w dla pompy ciepła w typowym budownictwie wynosi około 2000-3000 kWh na każe 100 metrów kwadratowych. Nie jest to jednak wartość uniwersalna, gdyż może ona zmienić się w zależności od preferencji użytkowników obiektu i tego, jaką temperaturę będą utrzymywać w budynku przez cały rok. Do tego koniecznie trzeba doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej (około 1000 kWh).

Przyjmując, że średnia cena 1kWh wynosi w Polsce około 0,76 zł, to roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. pompą ciepłą wynosi około 2850 złotych. Powtórzyć jednak należy, że nie jest to wartość przybliżona i uśredniona. Może ona zmienić się od wielu czynników.

Co wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła?

O tym, ile wyniesie wartość SCOP, decyduje m.in. standard energetyczny budynku oraz zastosowane w nim systemy grzewcze czy wentylacyjne. Mówiąc wprost – jeśli wewnątrz obiektu wykorzystano nieefektywne komponenty do stworzenia sieci grzewczej, bądź rozmieszczono je w nieoptymalny sposób, wówczas koszt ogrzania domu pompą ciepła wzrośnie. To samo tyczy się np. źle izolowanego budynku, z którego ciepło w nadmiarze ucieka, przez co system grzewczy musi pracować na wzmożonych obrotach. Aby pompa ciepła generowała mniejsze koszty, zaleca się jej używanie wraz z wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Wówczas ma się pewność, że cała sieć działa sprawnie i wydajnie.

Nie bez znaczenia jest dobór samego sprzętu czy projekt systemu. Oba te elementy jeszcze na etapie planowania instalacji pompy, powinien zakładać realne zapotrzebowania użytkowników domu.

Koszt ostateczny zależy również od indywidualnych preferencji domowników. Warto także sprawdzić, z jakiej taryfy energetycznej się korzysta.

Czy to się opłaca?

Tak. Pompa ciepła to aktualnie jedna z najtańszych opcji ogrzania domu, a przy tym bardzo ekologiczna i wygodna. Nawet przy rosnących cenach prądu wydaje się atrakcyjna alternatywą nawet dla popularnych systemach gazowych. Aby dodatkowo zredukować ilość zużywanej energii, warto dodatkowo rozważyć montaż w domu paneli fotowoltaicznych.