Pompy ciepła Wrocław i instalacje grzewcze - SOLTHERM

Pompy Ciepła Wrocław

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie obniżyć opłaty za ogrzewanie domu. Metodą wartą rozpatrzenia jest na pewno montaż pompy ciepła. W ostatnim czasie coraz większa liczba właścicieli budynków mieszkalnych decyduje się na takie rozwiązanie. Firma Soltherm oferuje kompleksowe usługi związane z instalacją pomp ciepła na terenie Wrocławia i okolic. Zapoznaj się z naszą ofertą i już teraz ciesz się z nowoczesnego systemu grzewczego w swoim domu!

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie elektryczne służące do transportu energii cieplnej. Każde z nich, niezależnie od rodzaju, posiada zawsze cztery te same powtarzające się elementy układu chłodniczego:

– sprężarkę,
– skraplacz,
– zawór rozprężny,
– parownik.

Wszystkie te elementy są połączone rurociągami chłodniczymi, najczęściej miedzianymi. Jest to swoista pętla, w której proces przenoszenia ciepła pomiędzy parownikiem a skraplaczem przebiega „nieustannie”, dopóki pracuje „serce” układu, tj. sprężarka wymuszająca przepływ czynnika chłodniczego przez cały układ „w koło”.

Typ pompy określa zawsze  tzw. dolne źródło ciepła, z którego staramy się odebrać niezbędną ilość ciepła. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje dolnych źródeł ciepła: powietrze, grunt oraz wodę. Za ich sprawą poszczególne pompy różnią się od siebie budową. W dużym uproszczeniu, od dolnego źródła ciepła zależy również umiejscowienie parownika, który zazwyczaj znajduje się w następujących lokalizacjach:

  • w powietrznych pompach ciepła (tzw. powietrze-woda) parownik zwykle umieszcza się na zewnątrz w jednostce zewnętrznej (odbiera ciepło od powietrza);
  • w gruntowych pompach ciepła (grunt-woda) parownik instaluje się zazwyczaj w budynku, w jednostce wewnętrznej (zazwyczaj odbiera ciepło od glikolu, który wcześniej odbiera ciepło od gruntu);
  • w pompach typu woda-woda, parownik znajduje się zwykle w układzie pośrednim, aby nie dopuścić do skażenia wody ewentualnym rozszczelnieniem instalacji.

Każda pompa ciepła niezależnie od rodzaju, będzie najlepiej współpracowała z wysokosprawnym, niskoparametrowym górnym źródłem ciepła (które finalnie oddaje ciepło w pomieszczeniu), jakim jest ogrzewanie płaszczyznowe, czyli, np. ogrzewanie podłogowe.

Chcesz wiedzieć więcej? – zapraszamy do działu WIEDZA, gdzie znajdziesz informacje wszystkie szczegółowe informacje nt ogrzewania płaszczyznowego.





Powietrzne pompy ciepła (powietrze-woda)

Firma Soltherm specjalizuje się w instalacji pomp ciepła w domach jednorodzinnych. W przypadku montażu instalacji w tego rodzaju obiektach proponujemym zwykle rozwiązania z powietrznymi pompami ciepła następującego typu:

– DAIKIN Altherma
– MITSUBISHI Ecodan
– PANASONIC Aquarea
– ATLANTIC Extensa AI
– STIEBEL ELTRON
– DIMPLEX
– INNOVA

powietrzna pompa ciepła

Te pompy ciepła cechuje szybki czas zwrotu inwestycji w porównaniu do ogrzewania kotłem olejowym i kotłem na gaz LPG, a nawet korzystny czas zwrotu w stosunku do kotłów stałopalnych jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki.

Komfort użytkowania – praktycznie bezobsługowe i bardzo czyste. Rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w okresie zimowym na poziomie *250-500 zł miesięcznie w zależności od powierzchni domu, stopnia jego zaizolowania i ilości domowników.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Powietrzne pompy ciepła wykorzystujemy z powodzeniem w termomodernizacjach kotłowni. W skład takiej termomodernizacji wchodzi wymiana całkowita lub dołączenie do instalacji z kotłem powietrznych pomp ciepła, które są wielokrotnie tańsze w eksploatacji. Instalacje te są nie dość, że tanie w użytkowaniu, to dzięki źródle ciepła jakim jest energia z powietrza są o wiele bardziej ekologiczne.

Sprawdź więcej w zakładce TERMOMODERNIZACJA KOTŁOWNI.

Lato szybko minie dlatego już teraz postaraj się o nowoczesne ogrzewanie Twoich pomieszczeń w trakcie zimy – Pompy ciepła Wrocław.


Zasada działania powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła, jak każde urządzenia chłodnicze, składają się m.in. z zamkniętego, szczelnego układu termodynamicznego. W każdym takim układzie znajdują się cztery podstawowe elementy:

  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór rozprężny,
  • parownik.

Wszystkie te cztery elementy są połączone rurociągami chłodniczymi, najczęściej miedzianymi. Działanie to jest w zasadzie tożsame z tym, jakie zostało zaprezentowane powyżej przy okazji ogólnej charakterystyki pracy pomp ciepła.

Sprężarka ma za zadanie zasysać czynnik oraz sprężać go, oddając przy okazji ciepło pracy sprężarki. Następnie czynnik przepływa przez skraplacz (w przypadku powietrznych pomp ciepła znajduje się on w środku domu, w jednostce wewnętrznej – zazwyczaj wymiennik płytowy, gdzie czynnik chłodniczy oddaje ciepło do wody), tam jak sama nazwa wskazuje, czynnik zostaje skroplony w wyniku obniżenia temperatury (ponieważ zostało oddane ciepło do wody). Następnie, w uproszczeniu ciekły czynnik chłodniczy jest kierowany do zaworu rozprężnego, powodującego odparowywanie czynnika w parowniku (w powietrznych pompach ciepła parownikiem jest wymiennik ciepła znajdujący się zazwyczaj w jednostce zewnętrznej). To w tym elemencie czynnik odparowując (ma bardzo niską temperaturę, niższą od temperatury na zewnątrz) odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego. Stąd, nawet 70% energii dostarczanej finalnie do ogrzewania, pozyskiwana jest przy odparowaniu czynnika.

Więcej informacji o powietrznych pompach ciepła znajdziesz w dziale WIEDZA.


Gruntowe pompy ciepła (grunt-woda)

Pompy ciepła NIBE – BIAWAR. Te rozwiązania proponujemy w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię grzewczą jest większe oraz tam, gdzie warunki do takiej instalacji są wyjątkowo sprzyjające. Tego rodzaju pompy ciepła są jednymi z najefektywniejszych. Koszty zakupu urządzenia i montażu takich pomp ciepła zwracają się szybko tam, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże,a grunt cechuje się dobrymi właściwościami przenoszenia ciepła.

Chcesz wiedzieć więcej? – Skontaktuj się z nami lub zapraszamy do zapoznania się z produktami NIBE na oficjalnej stronie producenta.

Przy gruntowych pompach ciepła dolne źródło ciepła również może być skonstruowane na różne sposoby. Najczęściej stosowane są wymienniki pionowe, tzw. sondy. Ich zasadniczą zaletą jest to, że nie potrzebują dużej powierzchni do zainstalowania.

Odwierty jakie się wykonuje zazwyczaj nie przekraczają 100mb. Średnio ze 100mb odwiertu jesteśmy w stanie pozyskać około 4 kW mocy grzewczej.
Istnieją również, rzadziej już stosowane, wymienniki gruntowe poziome, spiralne lub równoległe.

Przy gruntownych wymiennikach ciepła bardzo ważny jest sposób eksploatacji wymiennika i umożliwienie mu regeneracji w okresie letnim. Przy gruntownych wymiennikach ciepła nie można dopuszczać do nadmiernego obciążenia wymiennika ciepła. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy wymiennik ciepła do zapotrzebowania Twojego domu. Nasza firma również dopilnuje, aby przy uruchomieniu pompy ciepła sprawdzić wszystkie warunki eksploatacji i nie dopuścić do zniszczenia gruntowego wymiennika.


Pompy ciepła typu woda-woda

Najbardziej efektywne pompy, charakteryzujące się najwyższym COP (stosunek energii elektrycznej doprowadzanej do energii cieplnej uzyskanej). Natomiast bardzo trudny układ do realizacji w rzeczywistości ze względu na:

  • zdarzające się problemy z obiorem wody zrzutowej (chłonność studni zrzutowych),
  • czynniki pogarszające efektywność, np. głębokość/odległość do źródła wody (dodatkowa energia elektryczna niezbędna do pompowania wody),
  • zdarzające się zamulanie i korozja instalacji.


Hybrydowa pompa ciepła

Dobre rozwiązanie do domów termomodernizowanych, w których dotychczasowym źródłem grzewczym był kocioł gazowy, a w szczególności w tych domach, które mają dostęp do gazu sieciowego i jednocześnie wymagają wysokiego parametru na zasilaniu układu c.o. (centralnego ogrzewania). Co może być powodem zapotrzebowania na wysoki parametr c.o.? Na przykład stniejące grzejniki wysokotemperaturowe. Gdy nie ma możliwości zamiany grzejników na niskotemperaturowe lub montażu ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewania podłogowego lub ściennego) można zastosować tzw. „hybrydę”.

Jest to połączenie powietrznej pompy ciepła i kondensacyjnego kotła gazowego. Wszystko wewnątrz zamknięte w jednej obudowie, a na zewnątrz agregat jaki znamy z powietrznych pomp ciepła.
Zaawansowane oprogramowanie tego urządzenia, przy wprowadzeniu rzeczywistych cen za metr sześcienny gazu oraz cen za kWh energii elektrycznej, samo decyduje co w danej sytuacji (uzależnionej od temperatur na zewnątrz) jest najbardziej korzystne – praca powietrznej pompy ciepła/praca powietrznej pompy ciepła ze wspomaganiem kondensacyjnym kotłem gazowym/samodzielna praca kotła gazowego.

Firma DAIKIN posiada od wielu lat takie rozwiązanie, które zdobyło wiele nagród.

Jedną z nich otrzymaliśmy jako firma SOLTHERM na targach TARBUD we Wrocławiu za wyróżniony produkt.

Pompy ciepła Wrocław – zmień ogrzewanie swojego domu na lepsze. Skontaktuj się z nami!