Odprowadzenie skroplin z klimatyzatora - SOLTHERM

Odprowadzenie skroplin z klimatyzatora

22 maja, 2015

Wiedza

Czym są skropliny? Jak mogą wpłynąć na pracę klimatyzatora? W jaki sposób poprawnie odprowadzić je z układu klimatyzacji? W naszym kolejnym artykule chcemy podzielić się z Państwem wiedzą na temat definicji oraz metod odprowadzania skroplin z układu klimatyzacji.

Skropliny są naturalnym efektem ubocznym procesu chłodzenia (przy klimatyzacji). Są one cieczą, powstałą na skutek wykroplenia wilgoci, podczas przepływu powietrza przez zimny parownik. Niepoprawne odprowadzenie ich z klimatyzatora, może być przyczyną jego złej pracy i może prowadzić do uszkodzenia tej jednostki. Jest to również ważne z powodu ryzyka zalania pomieszczenia, bądź wystąpienia nieprzyjemnych zapachów (niedostatecznie dobrze odprowadzona, zalegająca w tacy ociekowej wilgoć może powodować rozwój niepożądanych organizmów; grzybów i bakterii).

Jak odprowadzane są skropliny?

Odprowadzenie skroplin może odbywać się grawitacyjnie. Rurka ze skroplinami od momentu wyjścia z klimatyzatora musi być poprowadzona ze spadkiem, tak aby skropliny wypływające z jednostki wewnętrznej mogły spokojnie spływać. Im większy spadek tym lepiej.

Jeżeli nie możliwe jest odprowadzenie skroplin w sposób grawitacyjny, należy zaopatrzyć się w pompkę skroplin. Jest to urządzenie, które odpompuje wodę spływającą z tacy klimatyzatora. Nawet najmniejsze pompki skroplin mogą odprowadzić wodę 8-10 metrów wyżej niż znajduje się jednostka wewnętrzna. Urządzenia wyposażone w pompkę skroplin muszą być regularnie serwisowane, ponieważ istnieje ryzyko zablokowania przepływu poprzez zanieczyszczenia osadzające się w komorze pływaka pompki skroplin. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, pompka może ulec uszkodzeniu a woda znajdująca się w tacy ociekowej wylać się na ściany i podłogę.

Instalacja z pompką skroplin mają swoje zalety: mały rozmiar, zachowanie estetyki, łatwy i szybki montaż, bezpieczeństwo przy zastosowaniu czujników alarmowych i zaworów zwrotnych. Co istotne pompa skroplin pozwala uniknąć niekiedy skomplikowanej instalacji grawitacyjnej.

Jak mogą działać pompy?

Pompy mogą działać następująco:

  • Pompy z tłokiem oscylacyjnym – wyposażone są w tłok, który zasysa, a następnie tłoczy skropliny na zewnątrz.
  • Pompy odśrodkowe – turbina usuwa skropliny, przeznaczone do urządzeń o dużych wydajnościach.
  • Pompy perystaltyczne – rolka ściska rurkę co powoduje przetłaczanie skroplin (pompy przeznaczone są do usuwania skroplin czystych i zanieczyszczonych).

Pompki mogą być jednoczęściowe – pompa oraz zbiorniczek skroplin z pływakiem w jednej obudowie, bądź dwuczęściowe, oddzielnie pompa, a oddzielnie zbiorniczek z pływakiem, połączone winylową rurką. W drugim przypadku należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu zbiornika z pływakiem, musi znajdować się na równej, płaskiej powierzchni – np. za obudową jednostki bądź bezpośrednio na tacy ociekowej.