Jaka klimatyzacja do domu? - SOLTHERM

Jaka klimatyzacja do domu?

17 marca, 2015

Wiedza

Jaka klimatyzacja do domu? – jest wiele możliwości; postaramy się przybliżyć Państwu rozwiązania jakie można z powodzeniem zastosować w domu. Ważne jest to co chcemy uzyskać poza zapewnieniem samego komfortu temperaturowego. Zapraszamy do przeanalizowania naszego artykułu.

Nie ma złotego rozwiązania pasującego do każdego przypadku. Można wybierać tylko najlepiej dostosowane rozwiązanie do danych potrzeb użytkownika.

 

To co jest istotne, przy wyborze typu urządzeń:

  • stopień w jakim zależy nam na estetyce pomieszczeń (nierozerwalnie wiążę się to z kosztami)
  • ile pomieszczeń chcemy jednorazowo klimatyzować?
  • czy mamy możliwość usytuowania więcej niż jednego agregatu na zewnątrz?

 

Jeżeli myślimy o jednym, dwóch pomieszczeniach, najprostsze i najtańsze w zakupie i montażu są rozwiązania typu SPLIT z jednostkami naściennymi (wewnątrz jednostka naścienna, na zewnątrz „agregat” i wszystko połączone instalacją freonową i przewodami elektrycznymi).

 

Ogólnie rzecz biorąc, przy doborze klimatyzatora typu split (naściennego), kierujemy się zasadą jedno pomieszczenie – jedna jednostka wewnętrzna. Oczywiście, można w niektórych przypadkach rozważać jedną jednostkę wewnętrzną naścienną na dwa pomieszczenia, pod warunkiem, że jest wystarczająco duże przejście pomiędzy pokojami, ale UWAGA: w takim wypadku nigdy nie zapewnimy idealnych warunków do pracy urządzeniu i nie możemy liczyć na prawidłowy (jednolity) rozkład temperatur.

 

Czyli złota zasada: Jeden pokój – jedna jednostka naścienna.

Poza podstawowymi, najbardziej atrakcyjnymi cenowo, jednostkami naściennymi, możemy rozważać także jednostki do układów SPLIT:

  • przypodłogowe
  • przysufitowe
  • kasetonowe
  • kanałowe

Jeżeli myślimy o kilku pokojach na piętrze domu – mamy dobre i niedrogie rozwiązanie, które stosujemy od lat. Jednostka wewnętrzna kanałowa z rozprowadzeniem powietrza do pokoi za pomocą kanałów wentylacyjnych. W tym rozwiązaniu ważne są dwie rzeczy: trzeba mieć wolną przestrzeń powyżej pomieszczeń (np. przestrzeń międzysufitowa lub strych), ale musi to być przestrzeń zaizolowana, czyli w przypadku strychu, musi być on zaizolowany, w miarę ciepły w zimie. W takim wypadku może się okazać, że zastosowanie jednej jednostki kanałowej na 3-4 pokoje sypialne, będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż 3-4 jednostki naścienne.

 

Plusem takiego rozwiązania jest estetyka – we wszystkich klimatyzowanych pokojach będą widoczne jedynie anemostaty (wentylacyjne kratki nawiewne i wywiewne). W tym wypadku będziemy mieli również tylko jeden agregat na zewnątrz.

 

Automatyka w takim systemie jest uproszczona: jest jeden sterownik, zazwyczaj naścienny, który montujemy w jednym z klimatyzowanych pokoi lub np. w górnym holu. Ten jeden sterownik dba o utrzymanie zadanej temperatury na podstawie odczytu temperatury powietrza na ssaniu jednostki kanałowej. Może nie jest to tak precyzyjne jak w przypadku: jedna jednostka dla każdego pomieszczenia z osobnym sterowaniem, ale proszę wierzyć, jest to w zupełnie wystarczające, żeby zapewnić komfort mieszkańcom domu w upalne dni.

 

Jeżeli rozważamy klimatyzowanie kilku pokoi, natomiast nie mamy do dyspozycji przestrzeni międzysufitowej lub strychu i nie chcemy mieć kilku agregatów na zewnątrz: tu najlepsze będzie rozwiązanie typu MULTI-SPLIT (jedna jednostka zewnętrzna – jeden „agregat” i kilka jednostek wewnętrznych).

 

Jest to droższe rozwiązanie niż klika SPLIT-ów, ale czasami po prostu nie ma innej możliwości (gdy można lub gdy chcemy mieć tylko jeden agregat). W tym rozwiązaniu, poza plusem niewątpliwej estetyki na zewnątrz, są niższe rachunki za eksploatację. I tutaj im większy system, tym bardziej opłaca się zastosować układ MULTI-SPLIT, dochodząc nawet do układów mini VRV i VRV (możliwość podłączania nawet kilkunastu i kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych – ale to raczej w przypadku firm, biur i lokali usługowych).

 

Jednostki wewnętrzne w przypadku układów MULTI-SPLIT mogą być różnego typu, podobnie jak w przypadku pojedynczych splitów:

  • naścienne (klika modeli do wyboru, w przypadku DAIKIN, nawet z prestiżową jednostką EMURA)
  • przypodłogowe
  • przysufitowe
  • kasetonowe
  • kanałowe

 

Niezależnie od tego jaki mają Państwo pomysł – zweryfikujemy go bezpłatnie i zaproponujemy ofertę w ramach usługi usługa montażu klimatyzatora. Niezobowiązująco przygotujemy najlepsze dla Państwa rozwiązanie.